Zlatobyľ Obyčajná

Ľudový názov: celík, hadí trank, zlatá metla, živiteľnľk zlatušký. Túto liečivú rastlinu nájdeme na okrajoch lesov, v jarkoch, na stráňach a rúbaniskách. Má asi 80 cm vysokú jednoduchú stonku so strapcovitými alebo do metliny usporiadanými úbormi zlatožltých kvetov. Kvety sa zbierajú v júli až októbri. Používame ich pri ochorení čriev a krvácaní z čriev. Osvedčila sa predovšetkým ako výborný liečivý prostriedok na choroby obličiek.

Kvety a listy pôsobia chladivo, a pretože rastlina zbavuje organizmus prebytočnej vody, odporúča sa pri všetkých bolestiach obličiek a mechúra. Veľký švajčiarsky prírodný liečiteľ kňaz Kunzle hovorí vo svojich spisoch o 45-ročnom mužovi, ktorý mal veľké bolesti obličiek, a bolo mu čím ďalej horšie, Nakoniec mu museli jednu obličku odstrániť. Aj druhá oblička mu hnisala, takže musel prestať pracovať. Vtedy začal ten človek zlatobyľovú kúru. K zlatobyli primiešal v rovnakom pomere lipkavec a hluchavník žltý. Zo zmesi pripravil čaj a pil po dúškoch tri až štyri šálky denne, kým mu bolesti celkom nezmizli; ako povedal, trvalo to 14 dní. Zlatobyľ pôsobí spolu s lipkavcom a hluchavníkom žltým alebo bielym dokonca aj pri degenerácii obličiek, pri prevodnení(rozšírení) panvičky pod vplyvom tlaku moču a pri pripojení na umelú obličku.

Vo všetkých troch prípadoch som docielila dobré výsledky užívaním spomínaných liečivých rastlín. Päťdesiatdvaročný muž roky trpel na nevyliečiteľnú degeneráciu obličiek a lekári mu už nedávali žiadnu nádej na vyliečenie, takže šiel predčasne do penzie. Raz pribehol za mnou po schodoch na prvé poschodie, zadychčaný a upotený sa zvalil na stoličku, lapajúc dych. Stačilo, aby týždeň denne užíval tri šálky čajovej zmesi, a bolo mu lepšie. On, pravdaže, užíval všetky rastliny čerstvé, priamo z prírody. Po troch týždňoch sa takmer celkom zbavil bolestí.

Všetky duševné a citové zážitky človeka sa odreagúvajú cez obličky. Na každom duševnom šoku, či už je to náhla smrť milej osoby, alebo dajaké nešťastie, sa vždy podieľajú obličky. Preto treba pri sklamaniach a iných duševných záťažiach bezpodmienečne piť zápar zo zlatobyle obyčajnej.

Anjel liečivých rastlín stojí tesne pri zlatobyli. Upokojujúci účinok tejto rastliny pocítime pri ťažkých citových pohnutiach ako hladkajúcu ruku. Už len pohľad na zlatobyľ v prírode človeka upokojí. Mali by sme byť vďační už za vedomie, že sme v blízkosti rastliny, ktorá nás utešuje.

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička zlatobyle na 1/4 litra vody, zaparí sa a krátko vylúhuje. Z vyššie uvedenej zmesi bylín sa dáva 1 vrchovatá čajová lyžička a pripraví sa tak ako predchá­dzajúci zápar.