Tinktúry, Šťavy, Kaše, Obklady

Tinktúra (esencia)

Tinktúry sú výťažky rastlín získané pomocou 38 – 40 % žitného alebo ovocného liehu. Fľaša alebo iná uzatvárateľná nádoba sa voľne naplní určitou bylinou a zaleje ovocným alebo žitným liehom. Dobre sa uzavrie a dá na teplé miesto (asi 20 °C) na 14 alebo viac dní, častejšie sa pretrasie, nakoniec sa scedí a zvyšky sa vylisujú. Tinktúry sa užívajú vnútorne po kvapkách zriedené čajom, zvonka na obklady alebo natieranie.

Čerstvá šťava z bylín

Čerstvá šťava z bylín sa užíva po kvapkách alebo sa ňou navlhčujú choré miesta na tele. Získava sa v domácom odšťavovači, v ktorom sa rastliny rozdrobia a vylisujú. Čerstvé šťavy možno pripravovať denne. Naplnené do malých fliaš, dobre uzavreté a uschované v chladničke vydržia celé mesiace.

Kaša z bylín

Stonku a listy rozvaľkáme valčekom na cesto na kašovitú hmotu. Rozotrieme na ľanové plátno, priložíme na choré miesto, zaviažeme šatkou a udržiavame v teple. Tento kašovitý obklad môžeme ponechať celú noc.

Obklady zo zaparených bylín

Nad hrniec s vodou zavesíme sito s čerstvými alebo vysušenými bylinami, všetko zakryjeme a vodu varíme. Po nejakom čase zoberieme parou zmäknuté, teplé byliny, zabalíme ich do riedkeho plátna a priložíme na choré miesto. Celé zakryjeme vlnenou šatkou a obviažeme uterákom. Nesmie vzniknúť pocit chladu. Veľmi účinné sú parné obklady z prasličky. Takéto obklady sa nechajú pôsobiť dve hodiny alebo cez noc.