Správny zber

ZBER – Správny zber liečivých rastlín

Predpokladom zberu liečivých rastlín je ich presné poznanie. Ak ich poznáme, potom je dôležité, aby sme ich zbierali v správnom čase, na správnom mieste a správnym spôsobom. Zo skúsenosti viem, že najlepšie liečivé účinky majú čerstvo nazbierané rastliny, čo je pri ťažkých chorobách bezpodmienečne nutné. Čerstvé byliny možno zbierať včasne zjari, niekedy už od februára až do konca novembra. Niektoré možno dokonca nájsť cez zimu pod snehovou prikrývkou, pokiaľ dobre poznáme miesto ich výskytu (napr. lastovičník). Na zimu si urobíme neveľkú zásobu sušených rastlín. Zbierame ich v čase najvyššieho obsahu účinných látok.

Kvetyzačiatkom kvitnutia
Listypred kvitnutím a po kvitnutí
Korenevčasné zjari alebo v jeseni
Plodyv čase dozrievania

Pridržiavame sa týchto pokynov: trháme len zdravé, čisté rastliny bez parazitov a bez chemických prípravkov! Zbierame ich za slnečných dní v suchom stave, nezarosené. Nikdy ich nezbierame na chemicky ošetrených poliach, lúkach, na špinavých brehoch, pri znečistených vodách, v blízkosti ciest, autostrád, na železničných násypoch a v blízkosti priemyselných podnikov. Šetrime prírodu! Netrháme rastliny s koreňmi, nespôsobujeme žiadnu škodu! Niektoré rastliny sú chránené. Je dosť liečivých rastlín s takými istými účinkami, ktoré nie sú chránené (napr. prvosienka holá – prvosienka jarná). Kvety a listy pri zbieraní nestláčame a na zber nenosíme plastikové vrecká a tašky. Rastliny sa zaparia a neskôr pri sušení sčernejú.

SUŠENIE

Rastliny sa pred sušením neumývajú, len nadrobno porežú. Potom ich voľne uložíme na plátno alebo nepokrčený papier a sušíme v tieni alebo vo vzdušných, teplých priestoroch (pod strechou), podľa možnosti rýchlo. Korene, kôru alebo dužinaté časti rastlín sušíme umelým teplom. Pritom teplota nesmie prekročiť 35 °C. Korene, ktoré dôkladne umyjeme, imelo a vŕbovku je najlepšie rezať pred sušením. Na zimu odkladáme len dokonale vysušené rastliny. Najlepšie do pohárov alebo uzatvárateľných škatúľ. Plastikové obaly a plechové nádoby nepoužívame! Byliny chránime pred svetlom (používame farebné poháre, zelené sú najvhodnejšie). Zásoby si urobíme len na jednu zimu! Byliny totiž časom strácajú liečivú silu. Každý rok nás požehná novými rastlinami.