Masti, Oleje, Kúpele, Obklady

Masti a oleje

Štyri plné hrste bylín nadrobno porežeme. Rozohrejeme 500 g bravčovej masti ako pri vyprážaní rezňa. Do takejto horúcej masti dáme byliny a krátko ich popražíme, premiešame a odtiahneme zo sporáka. Potom masť zakryjeme a dáme na chladné miesto. Na druhý deň len prihrejeme, prefiltrujeme cez ľanové plátno a ešte teplú masť naplníme do pripravených fľaštičiek alebo téglikov.

Olejové prípravky získame takto: kvetmi alebo bylinami naplníme fľašu až po hrdlo, zalejeme za studena vylisovaným olivovým olejom dva prsty nad kvety alebo byliny a necháme 14 dní na slnečnom mieste alebo v blízkosti tepelného zdroja.

Bylinné kúpele (úplný kúpeľ, sedací kúpeľ)

Úplný kúpeľ: Byliny macerujeme cez noc v studenej vode. Na jeden kúpeľ treba jedno plné vedro (6-8 litrov) čerstvých alebo 200 g sušených bylín. Na druhý deň sa macerát prihreje a vleje do vody pripravenej na kúpeľ. Kúpeľ má trvať 20 minút. Srdce nesmie byť vo vode. Po kúpaní sa nepoutierame, ale v osuške alebo v kúpacom plášti si ľahneme do postele a ešte sa vypotíme.

Sedací kúpeľ: Na sedací kúpeľ treba len pol vedra čerstvých alebo asi 100 g sušených bylín. Postupujeme ako pri úplnom kúpeli. Voda na kúpanie musí siahať nad obličky. Ďalej treba zohľadňovať návody pri jednotlivých bylinách.
Vodu z úplného alebo sedacieho kúpeľa môžeme použiť ešte dva razy, ale musíme ju ohriať.

Obklady zo švédskych bylín (zo švédskeho horkého)

Podľa veľkosti miesta na tele zoberieme menší alebo väčší kus vaty, prípadne buničiny, navlhčíme ho švédskym horkým a priložíme na choré miesto, ktoré sme vopred namastili bravčovou alebo nechtíkovou masťou, aby alkohol nevytiahol z pokožky tuk. Na to priložíme trošku väčší kus igelitu, aby sme nezamastili bielizeň, a až potom to celé obviažeme šatkou, prípadne obväzom. Obklad necháme pôsobiť dve až štyri hodiny podľa povahy ochorenia a podľa toho, ako dlho ho znesieme. Ak ho pacient znesie, môžeme obklad ponechať cez noc. Keď obklad zložíme, pokožku zapudrujeme. Ak napriek tomu podráždi citlivým ľuďom pokožku, obklad necháme pôsobiť kratšie, alebo ho určitý čas nedávame. Alergickým osobám nedávame na obklad igelit, ale obviažeme ho len uterákom. V žiadnom prípade nesmieme zabudnúť pred priložením obkladu namastiť pokožku! Miesta, ktoré svrbia, treba potrieť nechtíkovou masťou.
S týmito obkladmi netreba bezpodmienečne ležať v posteli, ak sú dobre pripevnené, môžeme s nimi chodiť po izbe alebo sedieť.