Veronika Lekárska

Keď svojho času Rimania obsadili germánsku krajinu, naučili sa od tamojšieho obyvateľstva nadovšetko si ceniť liečivú rastlinu zvanú veronika lekárska. Vtedy ju nazývali ,,hlavný liek na všetky choroby“ a ešte aj dnes sa v ľudovej reči volá „všeliek“. Ako som sa dočítala v starej knihe o liečivých bylinách, aj Rimania sa presvedčili o jej veľkej sile. Ak chceli byť voči dajakému známemu alebo priateľovi obzvlášť pozorní, povedali mu. že má toľko dobrých vlastností ako preslávená veronika lekárska.

Na tento výrok som si spomenula, keď mi jeden pán porozprával, že má vysoký obsah cholesterolu v krvi. Už viac ráz pre to ležal v nemocnici. Poradila som mu, aby denne pil dve šálky záparu z veroniky. Mala som nesmiernu radosť, keď mi o pol roka porozprával, akí boli lekári pri nedávnom vyšetrení prekvapení, že už nemá zvýšenú hladinu cholesterolu.

Veronika, ľudovo biela betonika, nádchová zelina, rozrazil, úložník či vretienko, rastie na suchších pôdach, v lesoch, na rúbaniskách, pri plotoch, v krovinách, priekopách, pri cestách a na okrajoch lesov. Má chlpatú, poliehavú alebo vystúpavú stonku s malými pílkatými, striebristolesklými listami a s priamym, jasnomodrým alebo fialovým kvetným strapcom. Listy pri dotyku ľahko opadávajú, a preto sa im hovorí „mužská vernosť“. Veronika kvitne od mája do augusta. Zbiera sa kvetenstvo. Najúčinnejšie sú rastliny, ktoré rastú na pokraji lesov a pod dubmi.

Podľa tradície našich otcov je táto liečivá rastlina obľúbenou prímesou do krv prečisťujúcich čajov a spolu s pŕhľavovými výhonkami pomáha liečiť chronické ekzémy. Pri nepríjemnej stareckej svrbľavosti si nemožno veroniku dosť vynachváliť. Slabé, precitlivené osoby ju znášajú ako dobrý žalúdočný prostriedoks miernymi účinkami, pretože upravuje trávenie. Odstraňuje aj zahlienenie žalúdka a črevné poruchy. Rada by som vyzdvihla najmä to, že veronika má vynikajúce účinky pri nervozite, ktorá má pôvod v duševnej prepracovanosti. Jedna šálka, vypitá večer pred spánkom, robí svojimi upokojujúcimi účinkami ozajstné divy. Švajčiarsky kňaz Kunzle odporúča ľuďom, ktorí veľa duševne pracujú, aby užívali tento upokojujúci Zápar pred spánkom. Osviežuje pamäť a zaháňa závraty. Veronika zmiešaná so zelerovým koreňom odstraňuje slabosť nervov a melanchóliu. Vynikajúco pôsobí dokonca aj pri žltačke a piesku v močí, pri reumatických a dnových bolestiach končatín.

Istý kňaz mi oznámil: „Keď som začal užívať čaj zo zmesi veroniky lekárskej a prasličky roľnej (zmiešané v rovnakom pomere, dve šálky na deň), veľké medzery, ktoré som mal v pamäti, mi za 14 dni zmizli. Počas kázne mi vypadávali dôležité slová. Bol som neistý a nervózny. Byliny mi neuveriteľne rýchlo pomohli.“ Pri zastaranom, suchom prieduškovom kašli robí veronika priam zázraky. Ako pľúcny čaj používame zmes pľúcnika lekárskeho, listov podbeľa liečivého, skorocelu kopijovitého a veroniky lekárskej v rovnakom pomere. Sladíme ho medom, alebo byliny zaparíme vodou, v ktorej sme rozpustili kandizovaný cukor. Pri žltačke, chorobách pečene a sleziny odporúčam tento čaj: 50 g koreňov púpavy, 25 g čakanky, 25 g lipkavca marinkového (po starom marinka voňavá) a 50 g veroniky. Tieto byliny dobre zmiešame. Denne pijeme po dúškoch dve šálky nesladeného čaju (na 1/4 litra dávame jednu čajovú lyžičku bylín).

Z kvitnúcej rastliny sa dá pripraviť aj čerstvá šťava, ktorá sa odporúča pri chronických chorobách kože, predovšetkým pri ekzémoch (recept pozri v Spôsobe použitia). Z nej sa užíva trikrát denne plná lyžička. Pretože sa veronika lekárska vyzdvihuje v starých knihách ako zázračná rastlina, odporúčam ju pri zapálených a ťažko sa hojacich ranách, najmä v blízkosti holennej kosti (píšťaly). Ranu najprv vykúpenie v čajovom odvare, neskôr priložíme na noc obklady, ktoré pripravíme namáčaním v čerstvom zápare, a ranu teplo zabalíme.

Tí, čo trpia reumatickými a silnými dnovými bolesťami, mali by skúsiť účinnú tinktúru z veroniky, ktorá sa dá ľahko pripraviť (pozri Spôsob použitia). Táto tinktúra sa používa zvonka na natieranie, vnútorne trikrát denne po 15 kvapiek s troškou vody alebo čaju.

Každý rok bezpodmienečne pite istý čas zápar z čerstvo natrhanej veroniky! Nielenže spomaľuje vápenatenie ciev, ale mu aj zabraňuje a svojimi krvčistiacimi účinkami dodáva telu novú pružnosť. Preto vás prosím: Vezmite si túto radu k srdcu!

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.
Čerstvá šťavaČerstvé kvetenstvá sa umyjú a vlhké vylisujú v domácom odšťavovači, šťava sa naplní do fľaštičiek a uloží do chladničky.
TinktúraDve plné hrste kvitnúcich, nadrobno posekaných bylín dáme do 1 litra 38 až 40% ražovice a necháme stáť 14 dní na slnku alebo v blízkosti tepelného zdroja.
Čajová zmes1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody, len sa zaparí a krátko vylúhuje.