Slez Nebadaný

Ľudový názov: bochníčky, božie koláčiky, chlebíčky, divý ajbiš, pánbožko-ve syrečky, slez okrúhlolistý, slez planý, Slez nebadaný rastie pri plotoch, okrajoch ciest pri starých múroch a na rumoviskách, ale vždy v bezprostrednej blízkosti osídlených plôch. Ak ho niekedy nájdeme ďalej od obydlí, potom je isté, že tam kedysi bol dvor alebo dom.

Slez lesný (Malva sylvestris L.) a iné druhy možno väčšinou nájsť v kvetinových a zeleninových záhradách. Oba spomenuté druhy majú v listoch, kvetoch a stonkách slizovité a trieslovinové látky. Slez nebadaný má poliehavú, ľahko vystúpavú stonku, pri báze drevnatú, dlhostopkaté okrúhle dlaňovito laločnaté vrúbkované listy a malé fialové až bledoružové kvety. Jeho diskovitý, rozpadavý plod sa podobá malému tvarohovému koláčiku, odtiaľ ľudový názov božie koláčiky. Je len málo detí na dedine, ktoré by tieto koláčiky nejedli, alebo sa s nimi nehrali. Zbierame kvety, listy a stonku od júna do septembra. Pretože sa pri sušení strácajú slizovité látky, treba používať slez podľa možností čerstvý. Ale aj vysušená rastlina má ešte vždy dosť liečivej sily. Slez sa cení predovšetkým vo forme čaju, pri zápaloch sliznice vnútorných orgánov, pri zápale sliznice žalúdka (gastritis), pri zápale mechúra, žalúdočno-črevného kanálu a ústnej dutiny, ako aj pri vredoch žalúdka a čriev. Z jeho listov a z jačmeňa možno pripraviť polievku. Jačmeň najprv povaríme, a keď ochladne, pridáme k nemu slezové listy.

Môžeme ho odporúčať najmä pri zahlienení pľúc, zápale priedušiek, kašli a silnom zachrípnutí, no aj pri zápale hrtana, mandlí a pri suchých ústach. Aby sa slizové látky nezničili, slez macerujeme, to znamená, že ho dáme na noc do studenej vody a liečivé látky vylúhujeme. Ako dennú dávku užívame po dúškoch dve až tri šálky mierne zohriateho výluhu (macerátu). Dokonca aj tvrdý, nevyliečiteľný emfyzém (rozdutie pľúc), ktorý často vyvoláva ťažký záduch – dýchavičnosť, môžeme vyliečiť slezom. Denne treba vypiť aspoň tri šálky, ako sme uviedli vyššie, a na priedušky a pľúca prikladať obklady zo scedených, cez noc macerovaných a dobre zohriatych listov a kvetov. Veľmi sa oceňujú očné výplachy a obklady z vlažného slezového macerátu pri zriedkavo sa vyskytujúcom vysušení sĺz. Pri svrbľavej a pálčivej alergii tváre takisto veľmi príjemne pôsobí omývanie vlažným slezom. Zvonka sa používa slez narany, vredy, opuchy nôh alebo rúk pri zlomeninách alebo zápale ciev. V týchto prípadoch treba si robiť kúpele na nohy alebo ruky {pozri Spôsob použitia).

S takýmito kúpeľmi mám veľa skúseností. Práve pri zlomeninách nôh, keď je noha preťažená a opúcha, odporúča sa slezový kúpeľ.

V našom susedstve bývala pani, ktorá si pred niekoľkými rokmi zlomila nohu v členku. Vždy mala s tou nohou ťažkosti a jedného dňa musela ísť opäť do nemocnice. Po prepustení som ju stretla ťažko krívajúcu a nohu mala opuchnutú až po koleno. Hoci mala palicu, išla len slimačím tempom. Nazbierali sme spolu čerstvý slez. Na druhý deň začala pani s kúpeľmi nôh. Nepreháňam, keď poviem, že po týždni už nepotrebovala palicu a nohu mala na vzhľad celkom normálnu. Podobne to bolo s ďalšou paňou, ktorá si zlomila zápästie pravej ruky a mala čoraz väčšie ťažkosti. Veď ktorá gazdinka a matka si môže dovoliť šetriť si pravú ruku? Každú noc ju ruka veľmi rozbolela a denne jej opúchala. Keď som ju raz stretla, poradila som jej slez. Aj v tomto prípade čoskoro nastalo zlepšenie.

Otvorenú opuchnutú nohu nemusíme mať, hoci sme už starí. Aj tu pomôžu slezové kúpele spolu s čerstvým skorocelom. Skorocel umyjeme a ešte svieži priložíme na ranu. Rana sa cez noc uzavrie a viac sa neotvorí, aj keď bola desať alebo pätnásť rokov stará alebo ešte staršia. Ak trpíte na takúto otvorenú ranu, potom poslúchnite moju radu a použite čerstvý skorocel. Budete prekvapení, ako skoro sa rana zacelí. Pri čítaní týchto riadkov už nepoviete: „Ale tá pani Trebenová zveličuje!“ Toto všetko, čo tu tvrdím, si môžem dovoliť len preto, že som tieto skúsenosti nedávno sama nadobudla.

Teraz vám rozpoviem udalosť, ktorá znie čudesne, ale je pravdivá. Je skutočne neuveriteľné, čo táto malá, plazivá rastlina dokáže. Sadla som si jedného dňa v kasíne divadla v Linzi sama k stolu a obedovala som. Prisadla si ku mne jedna pani a pri reči vyplynulo, že má veľké starosti s manželom, ktorý znova začal chodiť do nemocnice a už celkom stratil hlas. Lekári odpovedali na jej otázky vyhýbavo, báli sa, či nejde o rakovinu hrtana. „Nestrácajte odvahu,“ povedala som jej. „Skúste to s liečivými rastlinami. Máme predsa náš dobrý slez, ktorý pomáha pri zápale hrdla. Slezovým čajom si viac ráz za deň vykloktáme a na noc priložíme teplú kašu zo zvyškov čaju, zmiešaných s jačmennou múkou.“ Počas rozhovoru pri stole sme sa spriatelili a vymenili si adresy. Nasledujúci týždeň v stredu mi pani z Linzu zatelefonovala: „K vášmu stolu ma priviedol anjel strážny. Môjmu manželovi je už lepšie. Urobili sme všetko, tak ako ste povedali. Moja dcéra je lekárka vo Viedni. Povedala som jej o mojom úmysle, že otca zoberiem z nemocnice a skúsim to s liečivými rastlinami. ,Keď ťa to upokojí, mamička, urob to,’ povedala. Naostatok som sa porozprávala s primárom, ktorý môjho manžela liečil, a ten povedal tiež, že v podstate nič proti liečivým rastlinám nemá. Tak som zobrala svojho muža domov. Začal kloktať a ja som mu robila obklady na krk. Po niekoľkých dňoch sa mu dokonca vrátil hlas.“ O týždeň mi pani zavolala znova: „Môjmu manželovi sa darí dobre, je plný nádeje, že čoskoro bude môcť znovu vyučovať. Rada by som vám ešte prezradila, čo povedal ošetrujúci primár, keď som mu všetko porozprávala: ,,Tá pani si zaslúži zlatý rad!“‘ Náš dobrý slez nebadaný neodstraňuje z hrdla len zápaly, ale aj zhubné ochorenia. V takýchto prípadoch treba pripraviť cez noc dva a pol litra macerátu (výluhu za studena) ako dennú dávku (na štvrť litra jednu vrchovatú lyžičku byliny). Ráno ho trochu prihrejeme a celú dávku dáme do termosky vypláchnutej horúcou vodou. Denne po dúškoch vypijeme štyri šálky, zvyšok použijeme na kloktanie. Keď máme sucho v ústach, hltane a nose, čo u chorých často vyvoláva nervozitu, viac ráz za noc kloktáme a vyplachujeme si ústa slezovým čajom. Kúpele a obklady sa osvedčili, keď sa v očiach netvoria slzy.

Slez nebadaný sa vyskytuje pri hospodárskych budovách, no ľudia ho odtiaľ čím ďalej tým väčšmi vytláčajú, aby ich dom pekne vyzeral aj zvonka, a aby sa zbavili mokroty a špiny, často okolie domov betónujú alebo vydláždia. Takto prichádza slez nebadaný o svoje tradičné miesto, takto mizne veľký pomocník ľudstva, za ktorého sa nevieme Bohu dosť naďakovať.

 

SPÔSOB POUŽITIA
MaceráciaPríprava čaju (macerátu) len za studena! Jedna vrchovatá čajová lyžička byliny na 1/4 litra vody sa cez noc maceruje (vylúhuje), ráno sa trošku prihreje.
Kúpele rúk a nôh2 plné hrste slezu nebadaného sa dajú do 5 I nádoby so studenou vodou. Na druhý deň sa všetko zohreje, koľko to ruky a nohy znesú. Kúpeľ trvá 20 minút. Môže sa opäť zohriať a použiť ešte dva razy.
ObkladyZvyšky po príprave čaju sa v troške vody zohrejú a zmiešajú s jačmennou múkou, rozotrú sa na ľanové plátno a prikladajú.