Repík Lekársky

Ľudový názov: boží bič, konopínec, repíček, starček, útrobník.
Ľudové názvy čiastočne naznačujú, o akú vynikajúcu rastlinu ide. Rastie na slnečných suchých miestach, pri cestách, na okrajoch lesov, na medziach a návršiach, na kopcoch a svahoch, v presvetlených lesoch a na rumoviskách. Kvetenstvo je klasovitý strapec drobných žltých kvetov. Celá rastlina je mäkko chlpatá, veľké listy sú až 10 cm dlhé, nepárno perovito zložené. Rastlina patrí do tej istej čeľade ako alchemilka. Zbiera sa kvitnúca bylina od júna do augusta. Dejiny tejto liečivej rastliny siahajú ďaleko do minulosti. Poznali ju už starí Egypťania. Má veľké liečivé účinky na všetky zápaly v krku, ústach a hrtane. Treba na ňu pamätať pri angíne, chorobách hrdla, zápale ústnej sliznice. Ľudia, ktorí v zamestnaní veľa hovoria alebo spievajú, mali by preventívne kloktať repíkovým čajom. Listy repíka veľmi účinne pôsobia na málokrvnosť, na rany, s úspechom sa využívajú pri reume, seknutí v krížoch, tráviacich ťažkostiach, pri stvrdnutí pečene, zastavení činnosti pečene a chorobách sleziny. Denne treba vypiť tri šálky záparu.

Každý si môže dať toľko námahy, aby si do roka robil raz či dva razy bylinný repíkový kúpeľ (pozri Spôsob použitia). Škrofulózne deti by sa mali denne kúpať v takomto bylinnom kúpeli. Repík patrí pre sťahujúce účinky a obsah liečivých látok k našim najlepším liečivým rastlinám. Doktor Schier-baum hovorí: „Trikrát denne jedna šálka repíkového čaju lieči rozšírenie srdca, žalúdka, čriev, rozdutie pľúc (emfyzém), a keď sa zápar užíva dlhšie, pomáha pri chorobách obličiek a mechúra. Veľmi ho odporúčame pri kŕčových žilách a vredoch predkolenia. Repíková masť (pozri Spôsob použitia) je veľmi účinná, podobne ako nechtík lekársky. Pri chorobách pečene užívame čajovú zmes 100 g repíka, 100 g lipkavca obyčajného a 100 g lipkavca marinkového (po starom marinka voňavá). Pije sa denne 1 šálka na lacno a v priebehu dňa 2 šálky po dúškoch.

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a krátko vylúhuje.
Kúpeľ200 g na úplný kúpeľ (pozri Všeobecnú časť, Úplný kúpeľ)
Čajová zmes proti chorobám pečeneRepík lekársky, lipkavec obyčajný (alebo syridlový) a lipkavec marinkový sa zmiešajú v rovnakom pomere. 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa a krátko vylúhuje.
Masť2 plné hrste nadrobno narezaných listov, kvetov a stoniek na 250 g bravčovej masti (pozri Prípravu masti vo Všeobecnej časti).