Rebríček Obyčajný

Rebríček obyčajný alebo tiež Myšochvost obyčajný je liečivá rastlina, bez ktorej si náš život ani nevieme predstaviť. Pomáha nám pri mnohých ťažkých chorobách, no v prvom rade je to liečivá rastlina žien. Ctihodný otec Kneipp píše vo svojich spisoch: „Ženy by sa uchránili pred mnohými chorobami, keby občas siahli po rebríčku!

A to nielen mladé dievčatá, ktoré mávajú nepravidelné mesačné krvácanie, ale aj staršie ženy bezprostredne pred prechodom, alebo ak tú hranicu už prekročili. Aj pre mladú, aj pre staršiu je dôležité vypiť si šálku záparu z rebríčka. Rebríček skvele vplýva na podbrušie žien, preto ženy urobia pre svoje zdravie najlepšie, ak si na prechádzkach po lese alebo poli nazbierajú kytičku čerstvého rebríčka. Táto bylina rastie vo veľkom množstve na lúkach alebo poľných chodníčkoch, na okrajoch ciest a obilných poli. Kvety sú v úborových chochlíkoch s obojpohlavnými kvetmi, ktoré majú na obvode piestíkové lupienky bielej, niekedy ružovej alebo červenej farby a na slnečných miestach ostro aromaticky voňajú. Kvety (kvetenstvá) trháme za slnečného dňa, keď sa ich éterické oleje a liečivá sila zmnožujú.

Poznám mladú gazdinú, o ktorej sa zrazu začalo hovoriť, že ochorela na rakovinu podbrušia. Ožarovali ju kobaltom. Príbuzným oznámili, že jej choroba je nevyliečiteľná. Spomenula som si na ctihodného otca Kneippa a odporučila som mladej žene, aby denne vypila toľko rebríčkového záparu, koľko len znesie. Veľmi som sa začudovala, keď ani nie o tri týždne prišiel list, že sa jej darí výborne a pomaly, no iste sa jej vracia zvyčajná váha.

Pri zápale vaječníkov takmer prvý sedací kúpeľ odníme bolesti a zápal začne pomaly ustupovať. Takéto kúpele sú rovnako účinné pri nočnom pomočovaní detí a starších ľudí, ako aj pri bielotoku. Vtedy treba denne piť dve šálky záparu z rebríčka. Pri obrátení maternice sa dlhší čas robia sedacie kúpele z rebríčka, po dúškoch sa pijú štyri šálky alchemilkového záparu a robí sa masáž tinktúrou z kapsičky od pošvy hore cez podbrušie. Sedacie kúpele z rebríčka, keď sa robia denne dlhší čas, odstránia aj myómy (maternice). Užívajú sa tak dlho, kým lekárska kontrola neukáže negatívny nález.

Mladé 19-ročné dievča nemalo vôbec menštruáciu. Odborný lekár, gynekológ, jej predpísal tabletky. Menštruácia sa síce nedostavila, no dievčaťu sa veľmi zväčšili prsníky. Odmietla tablety ďalej užívať. Jej ustarostená matka prišla ku mne. Poradila som jej, aby dievčaťu denne na lačno podávala šálku rebríčkového čaju. Po štyroch týždňoch bolo všetko v poriadku a tak to aj zostalo do dnešného dňa. Spomínam si na iný podobný prípad, ktorý sa skončil v ústave pre choromyseľných, lebo nič nezaúčinkovalo. Škoda, že som vtedy nemala takéto skúsenosti s liečivými rastlinami.

Aj v prechode by mali ženy usilovne piť zápar z rebríčka. Vyhli by sa vnútornému nepokoju a iným podobným stavom. Na zdravotný stav veľmi dobre pôsobia aj sedacie kúpele. Pri zápaloch nervov rúk a nôh veľmi blahodarne pôsobia kúpele s prísadou rebríčka. Rebríček však musíme zbierať za slnečného poludnia. Zväčša tieto kúpele pomôžu už na prvý raz a bolesti zmiznú.

Rebríčkový zápar odporúča doktor Lutze pri bolestivých návaloch krvi do hlavy, keď má človek pocit, akoby mu išla hlava prasknúť, takisto proti závratom, nevoľnostiam, bolestiam očí sprevádzaným slzením, pichavým bolestiam očí a krvácaniu z nosa. Záchvat migrény, spôsobený zmenou počasia, odstráni často už šálka záparu z rebríčka, ak sa pije veľmi teplý po dúškoch. Pri pravidelnom užívaní záparu sa môže migréna úplne stratiť. Staré knihy o zelinkách – zelinkáre – nazývajú rebríček liekom na všetky choroby, môžeme ho teda použiť všade tam, kde sa už ničím iným nedá pomôcť. Svojou krvčistiacou silou odstráni z tela mnohé choroby, ktoré v ňom roky pretrvávali. Treba to len skúsiť.

Že rebríček pôsobí priamo a najlepšie na kostnú dreň a upravuje krvotvorbu, vie len málokto. Tak pomáha pri chorobách kostnej drene, pri ktorých medicína zlyháva, takisto pri kostižere, keď sa robia čajové kúry, kúpele a masáže tinktúrou z rebríčka. Zápar z rebríčka je veľmi dobrý prostriedok na zastavenie krvácania, pri krvácaní z pľúc a možno ním spolu s koreňom puškvorca vyliečiť rakovinu pľúc. Koreň puškvorca sa cez deň žuje a večer a ráno sa po dúškoch pije po šálke rebríčkového záparu. Pri krvácaní zo žalúdka a silne krvácajúcich hemoroidoch, takisto pri tlaku v žalúdku a pri silnej záhe zápar veľmi rýchlo pomôže. Pri prechladnutí, bolestiach chrbta alebo reumatických bolestiach treba piť taký horúci zápar z rebríčka, aký len znesieme. Zápar upravuje činnosť obličiek, odstraňuje nechuť do jedenia, vetry, žalúdočné kŕče, poruchy pečene, zápaly žalúdočno-črevného traktu, zvyšuje činnosť črevných žliaz a pôsobí na pravidelnosť stolice. Pretože vynikajúco pomáha pri poruchách krvného obehu a kŕčoch ciev, možno ho veľmi odporúčať pri angine pectoris (srdcovej angíne).

Nepríjemné svrbenie pošvy sa vyhojí umývaním a sedacími kúpeľmi. Proti hemoroidom možno pripraviť veľmi dobrú masť z kvetov rebríčka (pozri Spôsob použitia).

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a nechá krátko vylúhovať.
TinktúraZa slnečného počasia natrhané kvetenstvá rebríčka sa voľne nakladajú do fľaše po hrdlo a zalejú 38 až 40% ražným alebo ovocným liehom. Ponechá sa to 14 dní stáť na slnečnom mieste alebo v teple.
Masť90 g nesoleného masla alebo bravčovej masti sa silne rozohreje, pridá sa doň 15 g čerstvých, nadrobno narezaných kvetov rebríčka a 15 g nadrobno narezaných malinových listov, krátko sa popraží (aby skypelo), zamieša a zloží zo sporáka. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do čistých, pripravených fliaš. Skladuje sa v chladničke.
Sedací kúpeľ100 g rebríčka (celá rastlina) sa dá na noc do studenej vody, nasledujúci deň sa rozohreje na bod varu a pridá do kúpeľa (pozri Všeobecnú časť, Sedací kúpeľ).