Zákal očí (sivý a zelený zákal očí)

Zelený zákal nie je len chorobou očí, súvisí s poruchami obličiek. Vo väčšine prípadov ide ruka v ruke s reumatickými bolesťami rúk a nôh. Odporúča sa zmes pŕhľavy, veroniky, nechtíka a prasličky v rovnakom pomere. Denne dve až tri šálky, do ktorých sa vždy dá po čajovej lyžičke švédskeho horkého. Ak je to možné, byliny by mali byť čerstvé, aby vyliečenie bolo čím rýchlejšie.

Pri sivom zákale si treba viac ráz denne pretrieť očné viečka švédskym horkým. Z listov usudzujem, že takéto užívanie švédskeho horkého pri sivom zákale má dobré výsledky.

Pri zelenom zákale je veľmi dôležitý sedací kúpeľ z prasličky. Porušené obličky totiž vytvárajú tlak dohora smerom k očiam. Aby sa tlak zasahujúci oči zmiernil, treba si urobiť sedacie kúpele z prasličky. Tieto kúpele vplývajú veľmi dobre na obličky zvonka, takže často ešte počas kúpeľa tlak z očí ustúpi. Na kúpeľ treba 100 g suchej byliny na pol vedra, to je asi 2 a 1/2 litra čerstvých rastlín. Tie sa na noc dajú do studenej vody a musia byť v nej ponorené. Na druhý deň sa všetko ohreje, scedí a prileje do dobre zohriatej kúpeľovej vody. Kúpeľ má trvať 20 minút. V kúpeľni má byť príjemne teplo. Obličky majú byť vo vode, no srdce nie. Bez osušenia si oblečieme kúpací plášť a hodinu si v ňom poležíme v teplej posteli. Použitá voda sa môže ešte zohriať a použiť na ďalšie dva sedacie kúpele.

Tento recept je na parný kúpeľ oči:

20 g očianky Rostkovovej
20 g valeriány lekárskej
10 g železníka lekárskeho
30 g kvetu bazy čiernej
20 g rumančeka kamilkového

Byliny dobre premiešame, päť zarovnaných polievkových lyžíc bylín zaparíme 1/2 litrom bieleho vína. Keď všetko zovrie, necháme paru pôsobiť na zatvorené oči. Najlepšie je, keď sa víno naleje do fľaše, a na oči sa pôsobí len menším množstvom, aby boli pary vždy čerstvé.

Aby sa nepríjemné bolesti z očí čím skôr stratili, priložíme si po obede na prižmúrené oči na jednu hodinu vatu navlhčenú švédskym horkým.

Možno si robiť aj očné kúpele z očianky, ale len z veľmi slabého záparu. Ak po takýchto kúpeľoch začnú oči bolieť, je to znak, že sme bylinu predávkovali. Na jednu šálku dáme nanajvýš pol čajovej lyžičky byliny a krátko vylúhujeme. Obklady odporúčame len zo slabého, čerstvého záparu, ktorý sa môže použiť len raz. Keď boli raz Nemci na púti v hornorakúskom kostolíku, prišla ku mne natešená pani a povedala mi, že sa jej zelený zákal očí celkom stratil, keď sa pridržiavala rád z mojej knižky. Aj v jednom liste mi oznámili, že uvedená čajová zmes dosahuje dobré výsledky.