Ústa (zápach z úst a povlak na jazyku)

Zápach z úst je nepríjemný nie len pre postihnutého, ale aj pre jeho okolie. Predovšetkým musí lekár presne zistiť, odkiaľ zápach pochádza. Príčiny môžu byť rozličné: zlé zuby, ktoré treba bezpodmienečne opraviť; vredy v ústnej dutine, zápal mandlí, výlučky nosnej sliznice, ale aj skazený žalúdok, nedostatok žalúdočnej kyseliny a zápcha. Tu treba predovšetkým upraviť trávenie.

Pri vredoch v ústnej dutine treba kloktať teplým čajom z lipkavca, pri zápale mandlí čajom zo šalvie, pri odlučovaní nosnej sliznice vťahovať vlažný šalviový čaj. Občas pri zápachu z úst pomôže niekoľko kvapiek borievkového oleja, ktorý dáme do pohára vlažnej vody a pomaly, po dúškoch pijeme. Zápach z úst sa môže odstrániť aj žuvaním kôprového semena. Ak príčinou zápachu sú poruchy ústnej dutiny, pomôže časté kloktanie s 30 až 40 kvapkami myrtovej esencie, zriedenými vlažnou vodou.

Pri povlaku na jazyku a pri odpornom zápachu z úst uprednostňujeme palinový čaj. Všeobecná mienka, že palina je zdravá a nemôže škodiť, nie je vôbec správna. S palinou treba zaobchádzať úsporne. Na jednu šálku dáme len slabej pol čajovej lyžičky paliny.