Skleróza multiplex (všestranná skleróza)

Aj na túto takzvanú nevyliečiteľnú chorobu sú v Božej lekárni prostriedky. Aj keď zlepšenie ide len z kroka na krok, človek sa nesmie vzdávať, lebo viera a úfnosť v liečivé rastliny je darom nášho Stvoriteľa chorému ľudstvu. Opäť zdôrazňujem, že na ťažké choroby treba používať čerstvé rastliny. Na zimu sa rastliny sušia. Kapsičku pastiersku umyjeme, nadrobno pokrájame, naplníme do fľaše až po hrdlo a zalejeme 38 až 40 % liehom. Potom ju postavíme na 10 dní na slnečné miesto alebo k tepelnému zdroju. Touto tinktúrou natierame dva až tri razy denne choré svalstvo. Vnútorne treba piť po dúškoch štyri šálky alchemilkového čaju a dve šálky šalviového čaju, ktoré sme si rovnomerne rozdelili na deň. Čerstvé listy kysličky odstavíme v odšťavovači. Cez deň v priebehu šiestich hodín užijeme každú hodinu 3 až 5 kvapiek zriedených čajom. Priaznivo pôsobí aj natieranie ľubovníkovým, rumančekovým alebo tymianovým olejom. Kvety natrhané za slnečného počasia naplníme po hrdlo do fľaše, samozrejme, každý druh osobitne, zalejeme za studena lisovaným olivovým olejom (olej musí byliny zakrývať) a necháme stáť 10 dní na slnečnom mieste alebo v blízkosti tepelného zdroja. Kvety ľubovníka, rumančeka a rebríčka natrhané za slnečného počasia založíme takisto ako kapsičku. Týmito esenciami natierame chrbticu, kĺby a bedrá. Podobne umyjeme kefkou korene kostihoja, nadrobno ich nakrájame, zalejeme 40 % liehom a získanú esenciu používame na natieranie. Ak je chrbtica stuhnutá, treba priložiť na kríže kašovitý obklad z múčky kostihojového koreňa. Kostihojová múčka sa s horúcou vodou zmieša na kašu. Aby sa ľahšie natierala na ľanové plátno, pridáme do nej niekoľko kvapiek oleja. Okrem toho treba piť ráno a večer po šálke rebríčkového záparu. Tri polievkové lyžice švédskeho horkého zriedime v bylinnom čaji a podávame cez deň pravidelne po dúškoch. Častejšie si možno prikladať na štyri hodiny na záhlavie obklady zo švédskych bylín.

Pri ochrnutí majú veľmi dobré účinky sedacie kúpele zo smrekových výhonkov, z ľubovníka, rumančeka, šalvie, rebríčka, dúšky a prasličky. Na jeden kúpeľ sa dáva 100 g bylín. Na noc sa dajú do studenej vody, na druhý deň sa všetko prihreje a výluh sa vleje do vody na kúpanie. Kúpeľ má trvať 20 minút a voda má zakrývať obličky. Po kúpeli treba odpočívať hodinu v posteli. Táto voda z kúpeľa sa môže použiť ešte dva razy. Zalejú sa ňou byliny a celé sa to prihreje. V jednom týždni možno použiť na kúpele len jeden druh bylín. Špeciálne odporúčam úplný kúpeľ z dúšky, ktorý ovplyvňuje svalstvo a tkanivá, no netreba zabúdať ani na úplný kúpeľ z pŕhľavy a na jej nezvyčajné prekrvujúce účinky. Na kúpeľ sa použije 200 g pŕhľavy a robí sa ako sedací kúpeľ. Aj túto vodu možno použiť tri razy za sebou. Srdce nesmie byť vo vode.

Nové liečivé výsledky sa získali obkladmi z boľševníka borščového na celé telo (listy sa považujú za najlepšie krmivo pre zajace). Listy treba umyť, položiť na dosku, rozvaľkať valčekom, aby pustili šťavu, a poklásť na ľanové plátno, do ktorého chorého zabalíme, ešte ho zavinieme do osušky a necháme ho jednu noc ležať v obklade. Ak by bol chorý nepokojný, alebo by obklad silno zaúčinkoval na citlivé miesta, chorého odbalíme. Zväčša však chorý pocíti pôsobenie liečivej sily, ktorá vychádza z boľševníka, a hlboko zaspí. Často sa mu potom veľmi polepší. Súčasne by som pri skleróze multiplex chcela obrátiť vašu pozornosť na stravu, ktorou sa tiež dosiahnu pozoruhodné výsledky.

Osobitným liekom na túto chorobu, považovanú za nevyliečiteľnú, je kobylie mlieko. Keďže sa znova začína rozvíjať chov koní, možno si ho niekde zadovážiť. Známa mi písala, že pred rokmi čítala, ako jeden starý ovčiar pomohol mnohým chorým vyliečiť sa kobylím mliekom z tejto beznádejnej choroby. Nakoniec pripájam správu chorej na sklerózu multiplex, spojenú s ochorením mechúra a podbrušia: „Vašu radu, aby som si denne večer natierala chrbticu esenciou z rebríčka, nohy ráno a večer esenciou z kapsičky a dávala si obklady zo švédskych bylín na podbrušie, som poslúchla. Ráno na lačno pol hodiny pred raňajkami pijem čaj z vŕbovky so švédskym horkým. Po štyroch mesiacoch môžem povedať, že vaše rady, týkajúce sa užívania liečivých rastlín, začínajú dobre účinkovať. Hrozné kŕče v nohách mi pomaly ustupujú, nie sú už také bolestivé. Niekedy už môžem prejsť po byte niekoľko krokov a nemusím sa držať nábytku ani stien. Mechúr opäť normálne funguje. Menštruáciu dostávam každé tri až päť týždňov a trvá už len tri až päť dní. Je to úspech, hoci ešte len malý. Skleróza multiplex je veľmi tvrdošijná choroba s mnohými sprievodnými ochoreniami. Denne pijem malé množstvo švédskeho horkého v čaji z pŕhľavy, rebríčka a alchemilky. Dobré skúsenosti mám s lastovičníkom. Pod ľavým okom som roky mala hrubú chrastu, ktorá časom prerástla čoraz bližšie k oku. Užívala som rozličné medikamenty od lekára, no nepomohli mi. Skúšala som potom šťavu z lastovičníka (lastovičník som nechala stáť desať dní v ražnom liehu). Chrasta mi už takmer zmizla. Veľmi sa teším z každého, í najmenšieho úspechu, lebo ma povzbudí, aby som vo svojom úsilí vytrvala. Na zimu som sa bohato zásobila bylinami. O medzistavcových platničkách som čítala v lekárskej knihe mojich rodičov: Treba nastrúhať hľuzy pivonky a kúpať sa v ich odvare. Pivonka dobre pôsobí na predĺženú miechu a na mozog. Robila som si z nej dva kúpele. Hľuzy pivonky som dala do ražovice a z tejto esencie som naliala do odvaru, v ktorom som sa 20 minút kúpala. Na druhý deň bolesti platničiek úplne zmizli. Odvtedy prešli tri týždne a bolesti sa nevrátili.“

Pri prednáške v Rendsburgu v Nemecku prišla na pódium jedna moja známa, ktorá sa pred tromi rokmi ešte vozila na vozíku. Držala sa rád Božej lekárne a jej zdravotný stav sa natoľko zlepšil, že opäť môže normálne chodiť a cíti sa ako zdravý človek. Nemala možnosť zbierať čerstvé rastliny v prírode, a!e kupovala si sušené byliny. Diváci jej búrlivo zatlieskali, lebo tým, že prevzala na seba toľkú prácu a nevzdala sa, si získala ich obdiv. Mongoloidné deti alebo deti trpiace na spazmatické (kŕčovité) ochrnutie sa liečia tými istými bylinami, ktoré som uviedla pri skleróze multiplex a atrofii svalov. Natieranie uvedenými esenciami, ale predovšetkým životodarné bylinné kúpele možno nadovšetko odporučiť. V mnohých prípadoch zapríčinili deťom spazmatické ochrnutie matky počas tehotenstva. Popri cigaretách, alkohole a drogách sa v tom čase treba vyhýbať aj zrnkovej káve. Deti s poruchami reči by tiež mali prejsť týmto liečebným postupom. Vo všetkých štyroch prípadoch je dôležité prikladať na záhlavie obklady zo švédskych bylín (pozri heslo Švédske byliny).