Prsníky

Liečenie po operácii: Jazvy sa natierajú až po podpažie nechtíkovou masťou (pozri heslo Nechtík lekársky). Zvyšky po príprave masti môžeme použiť štyri až päť ráz, len ich trošku prihrejeme. Priaznivo ovplyvňujú okrem iného aj to, že sa pokožka vyhladí a má normálnu farbu. Nechtíková masť odoberá silné napätie, ktoré vzniká po operácii a vyžaruje až po ruky. Ak ochoreli aj lymfatické uzliny (v podpazuší), častejšie prikladáme kašu z rozvaľkaných listov skorocelu kopijovitého alebo väčšieho (pozri Skorocel kopijovitý, Spôsob použitia), a potom postupujeme tak, ako je to opísané pod heslom Lymfatické žľazy.

Ďalej sa používa čajová zmes bylín: 300 g nechtíka, 100 g rebríčka a 100 g pŕhľavy, všetko sa dobre zmieša. Na prípravu čaju sa dáva 1 vrchovatá lyžička zmesi na 1/4 litra vody. Denné množstvo je 1 a 1/2 až 2 litre záparu z bylín, ktoré sa cez deň pije po dúškoch. Okrem toho treba ráno, na obed a večer pred každým jedlom do pol šálky tohto čaju pridať polievkovú lyžicu švédskeho horkého a vypiť po dúškoch pol hodiny pred jedlom a pol hodiny po jedle.

Ak nastanú bolesti, treba si častejšie robiť obklady zo švédskych bylín a obklady zo zaparenej prasličky (oba obklady pozri vo Všeobecnej časti). Všetky uvedené postupy sa zachovávajú, aj keď sa vytvárajú uzliny. Prsia a podbrušie spolu úzko súvisia, preto treba tento postup zachovať aj pri zhubnom ochorení podbrušia. Pod týmto heslom je liečenie uvedené na inom mieste.

Istá mladá žena píše: „Dva týždne po narodení dieťaťa mi stvrdol prsník a dostala som zápal prsnej bradavky, sprevádzaný horúčkou a silnými bolesťami. Všetky bolesti zmizli, keď som si na noc dala obklady zo švédskych bylín. Som roľníčka. Jedného dňa som spozorovala, že naša krava má zapálené a stvrdnuté vemeno. Pomyslela som si, že keď švédske horké tak prekvapujúco a rýchlo pomáha človeku, potom to bude možné aj pri zvierati. Skúsila som rovnaký postup a bola som príjemne prekvapená, keď sa v krátkom čase dostavili podobné výsledky.“