Porážka (stav po porážke s príznakmi ochrnutia)

Najprv treba zaviesť liečebnú kúru imelom: šesť týždňov pijeme tri šálky, tri týždne dve šálky a dva týždne jednu šálku denne. Jednu vrchovatú čajovú lyžičku imela dáme na noc do 1/4 litra studenej vody, ráno trošku prihrejeme a scedíme. Aby nebolo treba čaj cez deň prihrievať, dáme ho do termosky vypláchnutej horúcou vodou, alebo ho prihrievame vo vodnom kúpeli.

Ľubovník, veronika, levanduľa, medovka, rozmarín a šalvia sa zmiešajú v rovnakom pomere. Jedna vrchovatá čajová lyžička tejto zmesi sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody a nechá sa krátko lúhovať. Z tohto čaju sa pije jedna Šálka pred obedom a jedna po obede.

Obklady zo švédskych bylín na záhlavie pomáhajú prekrviť a oživiť mozgové bunky. Ochrnutá časť tela sa natiera oživujúcimi esenciami z rebríčka, ľubovníka, kapsičky alebo dúšky. Odporúča sa aj vtieranie dúškového oleja alebo ľubovníkového oleja. Fľaša sa naplní po hrdlo bylinami a zaleje buď 38 až 40 % ovocným alebo obilným liehom – pri esenciách – alebo pri bylinnom oleji za studena vylisovaným olivovým olejom. Všetko sa potom postaví na slnečné miesto alebo neďaleko tepelného zdroja.

Ako doplnok sa robia sedacie kúpele z rebríčka a prasličky zo 100 g bylín a úplné kúpele z 200 g dúšky na kúpeľ. Byliny sa cez noc máčajú v studenej vode, ráno sa výluh bylín prihreje a vleje do vody na kúpanie.

Kúpeľ má trvať 20 minút, pri úplnom kúpeli ostáva srdce nad vodou. Použitou vodou na kúpanie možno byliny ešte dvakrát zaliať a zohriať na ďalší kúpeľ. Každý týždeň sa má použiť na kúpeľ len jeden druh bylín. Ochrnuté miesta sa oživujú obkladmi z teplých listov kostihoja. Listy sa zaparia, teplé sa zabalia do ľanového plátna a priložia. Na noc sa môže dať chorému pod hlavu vankúšik naplnený suchým papradím bez stoniek. Bude sa veľmi dobre cítiť. Naša deväťdesiatštyriročná starká utrpela ľahšiu porážku. Po prebudení nemohla rozprávať a ľavé viečko jej previslo do polovice oka. Ihneď sme jej dali podľa Kneippovho návodu tri alebo štyri razy studený obklad na čelo a oči; kým došiel lekár, bolo všetko v poriadku. Na obed dostala ľahkú stravu, pri večeri sedela už na svojom mieste pri rodinnom stole.