Lymfatické žľazy

Majorán z poslednej úrody dáme do fliaš až po hrdlo, zalejeme olivovým olejom a necháme 10 dní na slnečnom mieste alebo blízko tepelného zdroja. Týmto majoránovým olejom natierame choré žľazy, možno ich tiež natierať nechtíkovou masťou alebo ľubovníkovým olejom (pozri heslo Nechtík lekársky a Ľubovník bodkovaný).

Čerstvé listy skorocelu kopijovitého alebo väčšieho, listy deväťsilu (obrovské listy deväťsilu vidieť pri brehoch potokov a na vlhkých okrajoch lesov), čerstvý lipkavec alebo čerstvú stonku a listy nechtíka umyjeme a každé zvlášť rozvaľkáme na tablici. Listy treba rozvaľkať ešte mokré, lebo voda uľahčuje vytláčanie šťavy. Potom striedavo prikladáme kašu z jednotlivých bylín na choré lymfatické uzliny. Chorý sám najlepšie zistí, ktorá kaša mu pomáha najväčšmi. Ak je už chorý po operácii, môžeme okrem bylinnej kaše prikladať aj obklady zo švédskeho horkého (švédske horké možno aj vtierať do pokožky) a aj obklady zo zaparenej prasličky. Pritom má dve hodiny ležať v posteli (oba obklady pozri vo Všeobecnej časti). Vnútorne treba cez deň bezpodmienečne vypiť 2 litre čaju zo zmesi 300 g nechtíka, 100 g prasličky, 100 g rebríčka a 100 g pŕhľavy. Na 1/4 litra vody dáme jednu vrchovatú čajovú lyžičku bylín-pije sa denne po dúškoch. Netreba zabúdať na tri polievkové lyžice švédskeho horkého; postupy liečenia sme uviedli pri iných chorobách.

Vyskytuje sa aj rakovinové ochorenie lymfatických žliaz s tvrdými opuchlinami na rukách a nohách, tzv. elefantiáza. Ruky alebo nohy začnú silno opúchať, stratia citlivosť a stvrdnú, chorý má pocit, že končatiny sú ako kláty, iba visia na tele. V takomto prípade treba prikladať uvedené bylinné kaše, predovšetkým na žľazy. Kaše možno prikladať aj na opuchnuté miesta. Vtedy jedinečne pomáhajú listy boľševníka borščového, vysokej trvácej rastliny z čeľade mrkvotvarých, rastúcej na lúkach, vlhkých násypoch, pasienkoch, medziach a v tienistých krovinách, ktorá má biele, niekedy ružové lesklé kvetnaté okolíky. Svojou výškou a päť a viaclaločnatými listami so zúbkatými okrajmi prevyšuje všetky ostatné rastliny. Listy sú známe ako dobré krmivo pre zajace. Pani, od ktorej kupujeme mlieko, hovorí, že z čerstvého krmiva si kravy vyberajú najprv veľké listy boľševníka. Väčšie množstvo listov treba umyť a ešte vo vlhkom stave rozvaľkať, na noc priložiť a dobre obviazať. Chorý cíti po obklade veľkú úľavu.

Aj slez, keď sa na noc zaleje studenou vodou a použije na kúpeľ, prináša veľkú úľavu. Vďaka kúpeľom opuchy na rukách a nohách pomaly miznú. Dobré výsledky možno docieliť aj tým, keď sa stvrdnuté miesta natierajú šťavou z kysličky (pozri heslo Kyslička obyčajná).