Hrtan

Na liečenie treba čerstvý slez nebadaný. Slez stráca sušením tretinu svojej liečivej sily. Bezpodmienečne treba čerstvé byliny, z ktorých sa cez noc maceráciou pripraví studený výluh. Na deň si potrebujeme pripraviť štyri šálky na pitie a šesť šálok na vyplachovanie a kloktanie, teda vcelku 2 a 1/2 litra tekutiny. Pripravené byliny sa dajú na noc do studenej vody a ráno sa trošku prihrejú, scedia a macerát sa naplní do termosky, vypláchnutej horúcou vodou, alebo sa prihrieva každý raz vo vodnom kúpeli. Štyri šálky treba po dúškoch vypiť a ďalších šesť ostane na kloktanie a vyplachovanie.

Týchto desať šálok veľmi rýchlo odstráni rakovinu hrtana, dokonca aj vtedy, keď je choroba v poslednom štádiu. Bylinné zvyšky po čajoch treba nechať v čajníku a večer ich prihriať v troške vody. Potom sa zmiešajú s jačmennou múkou a znova prihrejú. Teplú kašu natrieme na ľanové plátno a obviažeme ním hrdlo. Potom to celé obalíme teplou šatkou. Už po prvom obklade pocíti chorý uľahčenie, po štvrtom alebo piatom dni sa často vráti stratený hlas.

Podobne ako pri liečení hrtana treba postupovať aj pri liečení pažeráka. Popri teplých kasovitých obkladoch treba na noc prikladať aj parné obklady z prasličky (parné obklady pozri vo Všeobecnej časti pod heslom Praslička) a kloktať čerstvým lipkavcom (pozri ochorenie jazyka).