Črevá

Jedna zarovnaná čajová lyžička koreňa puškvorca sa dá na noc do 1/4 litra vody, ráno sa prihreje a precedí. Z macerátu sa pije dúšok tesne pred jedlom a po ňom – to znamená šesť dúškov za deň – viac nie. Okrem toho sa užíva táto čajová zmes: 300 g nechtíka, 100 g rebríčka a 100 g pŕhľavy. Všetko sa dobre zmieša. Na prípravu čaju sa dáva jedna vrchovatá lyžička bylinnej zmesi na 1/4 litra vody. Denná dávka je 1 a 1/2 až 2 litre záparu. Chorý pije presne podľa hodín každú štvrťhodinu alebo každých dvadsať minút jeden dúšok. Takto je žalúdok schopný čaj dobre prijať. Skúsenosť ukázala, že tento čaj chorému rýchlo zvýši chuť do jedla. Neskôr sa užíva toto množstvo čaju ráno, na obed a večer po šálke, ku každej pol šálke sa pridá jedna polievková lyžica švédskeho horkého a toto sa pije po dúškoch pol hodiny pred každým jedlom a pol hodiny po ňom. Ak chorý švédske horké neznáša, môže sa pridať len jedna polievková lyžica.

Čaj treba udržiavať teplý v termoske. Okrem toho sa dávajú na celé brucho obklady zo švédskych bylín. Zoberie sa veľký kus vaty, navlhčí sa kvapkami a v tenkej vrstve sa priloží na brucho. Aj obklady zo zaparenej prasličky zmenšia bolesti. Treba ich prikladať čo najčastejšie, dve hodiny ráno a po obede a ostať pritom v posteli a neskôr si ich dať na noc (obidva druhy obkladov pozri vo Všeobecnej časti).

Dňa 1. októbra 1979 prišli za mnou manželia Helmut a Berta E., aby sa mi poďakovali za pomoc, ktorú im poskytla knižka Zdravie z Božej lekárne. Pani Berta E., teraz 51-ročná, spadla raz zo schodov a vytvoril sa jej na podbruší tumor, ktorý sprevádzali silné bolesti. V januári 1977 ju na hamburskej klinike otvorili a diagnóza znela: Tumor sa nedá operovať, lebo je veľmi rozrastený! Po siedmich týždňoch, keď jej celkom vypadali vlasy, vo februári 1977, ju prepustili domov. Vtedy už pani Berta vedela, že má rakovinu. V novembri 1978 sa chorá dostala znovu do tej istej nemocnice. Tentoraz jej urobili pravostranný brušný rez. Opäť ju hospitalizovali na sedem týždňov. Pri vyšetrení vo februári 1979 jej zistili v ľavej hornej časti brucha cystický tumor veľkosti detskej hlavy. Dňa 20. marca 1979 pani Bertu znova operovali. Nález už bez pochybností dokázal metastázu. Pacientku päť týždňov umelo vyživovali, ale zlepšenie nenastalo. Takmer kašovitú stravu vždy vzápätí vyvrátila. V tom čase sa manžel dozvedel od ošetrujúceho lekára, že stav jeho ženy je beznádejný. Dosviedčala to aj rapídna strata hmotnosti z 80 kg na 62 kg.

V tejto situácii dostal pán E. do daru moju knižku Zdravie z Božej lekárne. Zadovážil si z hamburskej lekárne niekoľko litrov švédskeho horkého, nechtík, rebríček, pŕhľavu a puškvorcový koreň. So súhlasom ošetrujúceho lekára dávali chorej na hamburskej klinike obklady zo švédskeho horkého na celé brucho, ako je uvedené v knižke, bylinné čaje a šesť dúškov puškvorcového čaju. Za 48 hodín priebežného liečenia nastalo zlepšenie, ktoré nikto neočakával. Lekárov aj všetkých zúčastnených to nepredstaviteľne prekvapilo.

Po desiatich dňoch, 24. apríla 1979, pani E. prepustili domov na ambulantné liečenie s lekárskym zdôvodnením, že nastalo „relatívne zlepšenie“. Pani E. po odchode z nemocnice bola ešte taká slabá, že musela celé týždne ležať. Ďalej však pokračovala v bylinnej čajovej terapii. Jej stav sa zlepšoval z týždňa na týždeň. Vrátila sa jej chuť do jedenia a pani Berta začala priberať. Pán Helmut E. napísal neskôr v liste z 8. augusta 1979, že tento „zázrak“ sa stal len vďaka žehnajúcej Božej ruke. Mnohí jeho priatelia, známi a príbuzní sa od tejto udalosti stali vyznavačmi rastlín. Helmut E. na záver píše: „Moja pani a ja zverejníme tento ,náš prípad s podpismi, aby sme dodali nádej tým, čo hľadajú pomoc.“