Artróza, artritída, koxartróza (choroby kĺbov)

Predložené návody slúžia pri zápaloch kĺbov, deformáciách kĺbov a ich opotrebovaní. Tieto ochorenia sa dajú liečiť, bolesti sa pomaly stratia, aj deformácie sa napravia v priebehu jedného alebo dvoch rokov. Chorí, ktorí chodia s barlami či palicami, ich v pomerne krátkom čase odložia. Na to treba piť ráno pol hodiny pred raňajkami a večer pol hodiny pred večerou šálku záparu z prasličky, ktorú lúhujeme pol minúty. Cez deň treba vypiť štyri šálky pŕhľavového čaju pripraveného rovnako dlhým lúhovaním pŕhľavy. Z týchto štyroch šálok sa do troch pridá po jednej polievkovej lyžici švédskeho horkého a rozdelia sa tak, že pol šálky sa vypije pred jedlom a po jedle.

Na miesta, kde sa objavia bolesti, či už v kolenách, alebo v iných kĺboch, prikladáme na štyri hodiny obklady zo švédskeho horkého. Nesmieme zabudnúť: pokožku treba predtým natrieť bravčovou alebo nechtíkovou masťou a po obkladoch napudrovať, aby nevznikli vyrážky. Zlepšenie nastáva aj po obkladoch z kelových alebo kapustových listov, ktoré sa prežehlia horúcou žehličkou, teplé sa priložia na bolestivý kĺb a ovinú šatkou. Lepšie znášať bolestí nám pomôže aj natieranie kĺbov esenciou z kostihoja. Pri zápaloch kĺbov sa používajú parné obklady z prasličky.

Okrem kapustových a kelových listov úprimne odporúčam predovšetkým obklady z listov boľševníka borščového. Boľševník nájdeme na všetkých medziach, kopcoch a lúkach. Vyskytuje sa aj vo svetlých, vlhkých a zmiešaných lesoch i v lužných lesoch. Rastlina má veľké okolíkaté kvety so zeleným alebo jasnoružovým nádychom. Na lúkach a na medziach vyniká mohutným vzrastom.

Našej 93-ročnej starej mame odrazu opuchlo ľavé koleno a začalo ju veľmi bolieť. Hoci inak bola veľmi pohyblivá, musela si zobrať na pomoc palicu, no ani s ňou nevládala chodiť. Štrnásť dní som jej prikladala kapustové listy. Bolesti síce trošku povolili, ale chodiť nemohla. Nuž priniesla som listy boľševníka, a tie zaúčinkovali od prvého dňa. Listy som umyla, rozvaľkala na doske a priložila cez noc na choré koleno. Nasledujúci deň už starká mohla chodiť. Len opuch bol ešte viditeľný. Preto som obklady priložila ešte nasledujúcu noc a na našu radosť opuchlina zmizla (boľševník je jedovatá rastlina, nemôže sa prikladať na poranené miesta, pozn. prekl.). Naša 94-ročná starká ďalej chodí bez palice. Všetky bolesti v kolene sa stratili. Veľmi odporúčam urobiť si raz mesačne prasličkový sedací kúpeľ zo 100 g byliny. Na noc sa bylina dá do studenej vody, na druhý deň sa zohreje, kúpeme sa 20 minút. Vodou na kúpanie možno ešte dva razy zaliať byliny, zohriať a použiť na dva ďalšie kúpele.

Jedna rehoľná sestra píše: „V apríli som vás prosila o radu. Nemohla som pre bolesti v noci spávať. Na vašu radu som denne pila 4 šálky čerstvého pŕhľavového čaju s tromi čajovými lyžičkami a jednou polievkovou lyžicou švédskeho horkého. Musím vám s radosťou oznámiť, že som po pol roku nemala v kĺboch žiadne bolesti a operácia už nie je potrebná. Pracujem teraz v dome dôchodcov a mnohým starým ľuďom som liečivými rastlinami pomohla.“