Amputácia (fantómové bolesti amputačných kýpťov)

Ešte dlho po amputácii, často mnoho rokov, sa vyskytujú silné fantómové bolesti. Skúsenosť ukázala, že kaša z kostihoja (pozri heslo Kostihoj, Spôsob použitia) zmierňuje bolesti, ktoré sa neskôr strácajú.

Rovnako dobre pôsobí cibuľová esencia, ktorú možno dostať v homeopatických lekárňach. Môžeme si ju ľahko pripraviť aj sami. Fľašu naplníme po hrdlo na kolieska nakrájanou cibuľou, zalejeme 38 až 40 % obilnou pálenkou, 10 dní necháme na slnečnom alebo teplom mieste, potom nalejeme do fliaš. Touto tekutinou natierame kýpeť po amputácii.

Veľmi pomáha aj čaj z podzemku kosatca žltého. Vykopeme ho v októbri, kefou umyjeme, zavesíme a vysušíme. Suchý koreň sa zomelie na prášok, najlepšie v kávovom mlynčeku alebo v mlynčeku na mak či strúhanku. Polovica čajovej lyžičky tohto prášku sa dá na noc do 1/4 litra vody a cez deň sa po dúškoch vypije jedna až dve šálky.
Kýpte treba trikrát do týždňa kúpať v dúškovom (tymianovom) kúpeli (prvý kúpeľ sa môže ešte dva razy zohriať). Na kúpeľ treba plnú hrsť dúšky materinej. Odporúča sa prikladať na noc tymianové alebo plavúňové vankúšiky. Ľanové vrecko naplníme 100 až 150 g uvedenej byliny.