Puškvorec Obyčajný

Táto vodná rastlina sa vyskytuje najmä v rybníkoch, jazerách, močiaroch a stojatých vodách. Z bahnitých pobrežných vôd vyrastá vodorovne plazivý podzemok a z neho kolmo hore početné mečovité listy vysoké až 1 m. Plochá, stlačená byľ nesie asi uprostred kužeľovitý, zelený až hnedý šúľok. Podzemok je hrubý asi ako palec, dlhý až 1 m a v čerstvom stave má horkú, korenistú chuť. Po vysušení má miernu príchuť. Zbierame ho včasne zjari alebo v pozdnej jeseni. Podzemok puškvorca sa používa nielen pre jeho posilňujúce účinky pri všestrannej slabosti zažívacích ústrojov, pri plynatosti (vetroch) žalúdka a čriev, kolíkových záchvatoch, ale veľmi pomáha aj pri ochorení žliaz a dne. Podzemok prispieva k otepleniu a odhlieneniu flegmatického žalúdka a čriev. Možno ho odporúčať aj pri malátnosti čriev a slabej látkovej výmene, ako aj pri anémii a vodnatieľke.

Mimoriadne vychudnutí ľudia, ktorí strácajú váhu napriek dostatku potravy, mali by piť čaj z podzemku puškovrca a občas si ho pridať do úplného kúpeľa. Puškvorec odstraňuje nechuť do jedla, pomáha pri poškodení obličiek a je dobrým prostriedkom na prečistenie celého tela. Čaj dokonca pomáha deťom, ktoré neznášajú obilniny, čo sa v poslednom čase vyskytuje dosť často. Keď fajčiar pomaly prežúva suchý podzemok, môže sa odučiť fajčiť. Slabé oči možno posilniť, keď natierame zatvorené viečka čerstvou vylisovanou šťavou z podzemku. Niekoľko minút necháme šťavu pôsobiť a potom viečka umyjeme studenou vodou.

Často som pomohla ľuďom s rozličnými omrzlinami teplými puškvorcovými kúpeľmi. Podzemky dáme na noc do studenej vody, nasledujúci deň vodu prihrejeme na bod varu. Päť minút lúhujeme. V mierne ochladenom, nie horúcom odvare 20 minút kúpeme postihnuté miesto. Tekutinu môžeme štyri razy zohriať a znovu použiť. Takéto kúpele pomáhajú aj pri studených nohách a rukách, vtedy ich používame čo najteplejšie.

Istý 36-ročný muž sa nevedel zotaviť z operácie tumoru pečene. Po štyroch až piatich týždňoch dostal vysokú horúčku. Mali ho previezť z Linza na viedenskú kliniku. Jeho starostlivá svokra mi porozprávala, v akom beznádejnom stave sa nachádza. Na črevách sa mu začali vytvárať uzlíky, ktoré spôsobovali vysoké horúčky. Aj tu pomohol podzemok puškvorca. Pochopiteľne, pri takýchto ťažkých stavoch sa čaj musí piť celé týždne, ba aj mesiace.

Na výlete z Weissenbachtalu do Postalmu som stretla manželský pár z Bad Ischlu, ktorý s ťažkými batohmi kráčal k horám. Manželia chceli stráviť niekoľko bezstarostných dní v chate a živiť sa z vlastných zásob. Keď oddychovali, pridala som sa k nim a toto som sa od nich dozvedela; Muž, vysoký 1,85 m, asi tak päťdesiatnik, takmer rok čoraz väčšmi chudol a nevedel príčinu choroby. Keď vážil už len 48 kg, vstúpil raz so zdravotnou sestrou, ktorá ho sprevádzala, do ordinácie svojho ošetrujúceho lekára a ten práve telefonoval inému lekárovi. Pacient začul, ako jeho lekár vraví: „Posielam vám môj beznádejný prípad – s rakovinou pľúc!“ Tak sa chorý muž nechtiac dozvedel diagnózu svojej choroby. Ktosi mu nato poradil, aby usilovne žul podzemok puškvorca, aby sa súčasne odučil fajčiť a ráno a večer pil čaj z rebríčka. Chorý začal pomaly priberať na váhe, a pretože sa cítil lepšie, viac k lekárovi nešiel. Až takmer po pol roku prišiel opäť do ordinácie svojho lekára. Ten vyskočil, oboma rukami sa oprel o stôl a díval sa na muža, o ktorom si myslel, že už je dávno pod zemou, a celý ohúrený zo seba dostal: „Čo ste robili?“ Muž odvetil: „Žul som podzemok puškvorca a pil rebríčkový čaj.“ „Podzemok puškvorca? A kde ho možno nájsť?“ spýtal sa lekár. „Ten netreba hľadať, pán primár, dá sa kúpiť v predajni liečivých rastlín za pár šilingov.“ Muž mal vtedy už svoju pôvodnú váhu 86 kg a o pol roka neskôr putoval s plným batohom do hôr, kde som sa s ním zoznámila. Vždy keď o tejto udalosti premýšľam, keď sa o nej zmienim v prednáškach, alebo ju opisujem ako teraz vám, javí sa mi ako zásah Božej Prozreteľností a vždy ma dojme.

Moja matka ťažko ochorela, mala neopísateľné ťažkosti s črevami a lekár mi jedného dňa povedal, že sa musím pripraviť na to najhoršie: je to rakovina čriev. V tom čase som sa liečivými rastlinami zaoberala len málo, hoci už vtedy som radšej siahla po prirodzených liekoch ako po medikamentoch. Táto správa ma veľmi vydesila. Sotva som bola schopná vykonávať denné práce. Môj deň sa obyčajne začína o šiestej ráno a končí sa zväčša o jedenástej večer – ale vtedy som išla do postele už o ôsmej. Práve som premýšľala o beznádejnej situácii mojej matky, keď sa otvorili dvere. Môj manžel vstúpil, postavil malé kufríkové rádio a povedal: „Aby si nebola doma taká sama!“ Krátko na to bolo počuť z rádia hlas: „Hovorí domáci lekár. Podzemkom puškvorca možno liečiťžalúdočné a črevné poruchy. Nech sú trvalé, zastarané alebo zhubné. Zoberieme šálku studenej vody, dáme do nej zarovnanú lyžičku puškvorca, necháme cez noc stáť, ráno trošku prihrejeme, zamiešame a pijeme pred a po každom jedle dúšok. Teda šesť dúškov za deň, viac sa nemá piť. Čaj treba zohriať vo vodnom kúpeli. Táto liečba sa vzťahuje aj na celkový žalúdočný a črevný trakt vrátane pečene, žlčníka, sleziny a brušnej slinivky.“ Celá šťastná rozprávala som na druhý deň matke, čo som počula, ona však rezignovane kývla rukou: „Mne už nikto a nič nepomôže!“ Zadovážila som podzemok puškvorca a ona ho užívala, ako sme spomínali. Je to takmer zázrak, keď vám poviem, že už po 14 dňoch matke prestali všetky bolesti. Týždenne priberala 400 gramov, lebo predtým veľmi schudla. Po tejto skúsenosti začala som prenikať do tajov liečivých rastlín a neskôr som mohla pomôcť v mnohých beznádejných prípadoch. Podzemok puškvorca vždy prináša neuveriteľné výsledky. Podzemok puškvorca vyrovná nedostatok žalúdočnej kyseliny aj jej nadbytok.

Istá pani z Vorarlbergu dva roky trpela žalúdočnými bolesťami a nemohla ani deň vydržať bez tabletiek. Na moju radu začala užívať denne šesť dúškov čaju z podzemku puškvorca (macerátu) a už po troch dňoch sa bolesti stratili a viac sa neopakovali. Iná pani z Dolného Rakúska roky trpela na dvanástnikové vredy. Aby zniesla bolesti, musela denne brať lieky. Pevnú stravu vôbec neznášala a nemala chuť do jedla. Keď ju upozornili na puškvorec, začala užívať šesť odporúčaných dúškov. Bolesti začali ustupovať a po piatich týždňoch ju už nič nebolelo, vrátila sa jej chuť do jedla a ako každý iný člen rodiny opäť zniesla už výdatnú domácu stravu.

Malý chlapec, ktorý mal napriek prísnej diéte trvalú hnačku, zbavil sa jej po šiestich dúškoch puškvorcového macerátu, opäť dostal chuť do jedla a už aj čosi pribral. Jeho matka je nesmierne šťastná. Istý starší duchovný roky trpel na hnačku. Už sa zmieril s tým, že sa tohto trápenia nikdy nezbaví. Po mojom odporúčaní začal denne piť šesť dúškov puškvorcového macerátu. V krátkom čase mal črevá vyliečené. Iný muž trpel desať rokov na krvavú hnačku a mal denne 30 až 40 ráz stolicu. Jeho priateľ mi rozprával, že z optimistického, veselého človeka sa, pochopiteľne, stal mrzutým, zatrpknutým. Nič, čo v tie roky podnikol, sa nevydarilo. Pomerne mladý šiel do dôchodku. Okolo Veľkej noci, hoci tomu spočiatku nedôveroval, začal denne piť šesť dúškov macerátu z puškvorca, pritom užíval ešte dve šálky záparu z nechtíka. Na moje veľké prekvapenie mi jeho žena napísala, že začiatkom júna toho istého roku začal opäť pracovať.

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a nechá krátko vylúhovať.
TinktúraZa slnečného počasia natrhané kvetenstvá rebríčka sa voľne nakladajú do fľaše po hrdlo a zalejú 38 až 40% ražným alebo ovocným liehom. Ponechá sa to 14 dní stáť na slnečnom mieste alebo v teple.
Masť90 g nesoleného masla alebo bravčovej masti sa silne rozohreje, pridá sa doň 15 g čerstvých, nadrobno narezaných kvetov rebríčka a 15 g nadrobno narezaných malinových listov, krátko sa popraží (aby skypelo), zamieša a zloží zo sporáka. Nasledujúci deň sa mierne prihreje, vylisuje cez ľanovú šatku a naplní do čistých, pripravených fliaš. Skladuje sa v chladničke.
Sedací kúpeľ100 g rebríčka (celá rastlina) sa dá na noc do studenej vody, nasledujúci deň sa rozohreje na bod varu a pridá do kúpeľa (pozri Všeobecnú časť, Sedací kúpeľ).