Prvosienka Jarná

Z husto rozkonáreného podzemku vyrastá ružica podlhovastých vajcovitých kučeravých prízemných listov a 10 až 20 cm vysoký stvol s okolíkom zlatožltých kvetov, ktoré šíria príjemnú medovú vôňu. Nájdeme ju na horských lúkach, kopcoch a v listnatých lesoch.
Veľmi rozšírená je aj prvosienka vyššia (Primula elatior /L./ HILL). Rastie na lúkach, okrajoch lesov a v krovinách na horských nivách. Na vysokom stvole vyrastá okolík jasnožltýčh kvetov. Kvety len slabo voňajú. Je takisto liečivá a môžeme ju užívať.
Tretí druh, prvosienka holá (Primula auricula L.), rastie v horách a je zákonom chránená, preto ju nezbierame.

V jednej spoločnosti rozprával muž sediaci vedľa mňa, že je na liečení v Gallspachu. Je to jeho posledná nádej. Pretože sa blížil koniec pobytu a zatiaľ bez výsledku, nevedel čo ďalej. Napriek najsilnejším prostriedkom na spanie, ktoré mu podávali, nemohol zaspať. Nervoví lekári v Linzi ani vo Viedni ho nevedeli zbaviť tejto choroby. Keď si večer na smrť unavený ľahol do postele, prepadla ho bolesť, akoby mu na lýtku zahášali horiacu cigaretu. Preto bol telesne aj duševne veľmi vyčerpaný, takmer zúfalý. Povedala som mu, že síce poznám dobrý liek na spanie, ale neviem, či mu pomôže, keď taký dlhý čas užíval tie najsilnejšie lieky. Skúsil to. Náš rozhovor sa odohral 7. decembra 1976. O sedem dní som opäť prišla k mojim známym, ktorí mi už vo dverách radostne zvestovali, že náš známy priateľ môže opäť spávať. Súčasne sa zbavil aj bolesti v lýtku. Čaj mu v krátkom čase vrátil zdravie a zahojil aj všetky nervové poruchy. Jeho ošetrujúci lekár si potom od neho vyžiadal recept na čaj proti nespavosti:

50 g kvetov prvosienky | Kúpiť kvety prvosienky
25 g kvetov levanduly | Kúpiť kvety levandule
10 g ľubovníka | Kúpiť vňať ľubovníka
15 g chmeľových šištičiek | Kúpiť chmeľové šištice
5 g koreňov valeriány| Kúpiť koreň valeriány

Jedna vrchovatá čajová lyžička tejto zmesi sa zaparí 1 /4 I vody a nechá sa 3 minúty lúhovať. Zápar sa pije veľmi teplý, po dúškoch pred spaním. Podľa potreby sa prisladí medom.

Zápar treba uprednostniť pred všetkými chemickými uspávacími prostriedkami. Chemické prostriedky rozrušujú nervový systém, zatiaľ čo tento zápar nervové poruchy odstraňuje. Moja matka zbierala každú jar kvety prvosienky, pretože vedela, ako utišujúco táto rastlina pôsobí na srdce a nervy. Trhala celé okolíky. Aj ctihodný otec Kneipp bol veľkým prívržencom prvosienky. Vidieť ho na jednom obraze s prvosienkou v ruke. Svojimi krv prečisťujúcimi účinkami vylučuje z tela všetky jedovaté látky, ktoré spôsobujú dnu a reumatické bolesti. Ctihodný otec Kneipp hovorí: „Kto je náchylný na choroby končatín (myslí tým dnu a reumu, pozn. aut.), nech dlhší čas pije denne dve šálky prvosienkové ho záparu. Silné bolesti povolia a časom úplne zmiznú.“ Zápar z prvosienky je výborným prostriedkom na posilnenie nervov a srdca, zmierňuje migrénu a nervové bolesti hlavy, vynikajúco pôsobí proti zápalom srdcového svalu, vodnatieľke a sklonom k porážke, Odvar z koreňov, sladený medom, je výborný na obličky, lebo uvoľňuje močové kamene. Na jarné prečistenie krvi odporúčame tento čaj:

50 g kvetov prvosienky | Kúpiť kvety prvosienky
50 g mladých výhonkov bazy
15 g pŕhľavových listov | Kúpiť listy žihľavy
15 g koreňov púpavy | Kúpiť koreň púpavy

Pod výhonkami bazy rozumieme mladé púčiky na jar

Jedna vrchovatá čajová lyžička zmesi na 1/4 I vody, nechá sa 3 minúty lúhovať. Denne sa po dúškoch pijú dve šálky, môžu sa osladiť medom.

Jedinečným prostriedkom proti srdcovým chorobám je prvosienkové víno, ktoré sa dá pripraviť na jar. Dvojlitrová fľaša sa naplní kvetmi prvosienky (celé okolíky) voľne až po hrdlo a zaleje prírodným vínom. Kvety musia byť ponorené. Fľašu ľahko zazátkujeme a necháme 14 dní na slnečnom mieste. Pri srdcových bolestiach užívame občas glg vína, ľudia chorí na srdce užívajú až tri polievkové lyžice denne.

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička byliny na 1/4 litra vody. Nechá sa zapariť a krátko sa vylúhuje. krátko vylúhuje.
Víno na srdcePrípravu a použitie pozri na príslušnom mieste v texte!
Zápar na spanieZmes a použitie pozri na príslušnom mieste v texte!
Jarný krvčistiaci čajZmes a použitie pozri na príslušnom mieste v texte!