Pŕhľava Dvojdomá

Istý lekár sa raz v rozhlasovej prednáške vyslovil, že pŕhľava patrí k našim najlepším liečivým rastlinám. Keby ľudia vedeli, aká je liečivá, pestovali by len pŕhľavu. Žiaľ, o jej účinkoch vie len málokto.
Liečivosť pŕhľavy dvojdomej sa začína koreňom, pokračuje stonkou a končí sa kvetmi. Už v staroveku si pŕhľavu veľmi ctili. Albrecht Durer (1471 – 1528) namaľoval anjela, ako letí s pŕhľavou v ruke k trónu Najvyššieho. Švajčiarsky kňaz Kunzle poukázal vo svojich spisoch na to, že pŕhľava by už dávno bola vykynožená, keby ju nechránila jej pŕhľavosť. Hmyz a živočíchy by sa už dávno postarali o jej zánik.
Raz som poradila matke, ktorá mala sedem detí a od narodenia posledného mala ustavične vyrážky, aby pila pŕhľavový zápar. Vyrážky jej po krátkom čase zmizli a súčasne jej ustali bolesti hlavy, ktoré mala popritom. Pŕhľavu dvojdomú som jej poradila preto, lebo bráni tvorbe ľadvinového a močového piesku, a ja som predpokladala, že tá žena nemá od posledného pôrodu v poriadku obličky. S ochorením obličiek idú často ruka v ruke silné bolesti hlavy. Vyrážky aj bolesti hlavy sa v krátkom čase pominuli. Pretože vyrážky majú vnútornú príčinu, treba ich liečiť vnútorne čajmi prečisťujúcimi krv. Pŕhľava je naša najlepšia krvčistiaca a súčasne krvotvorná liečivá rastlina. Pretože má dobrý vplyv na slinivku brušnú, znižuje pŕhľavový zápar obsah cukru v krvi. Lieči aj ochorenia a zápaly močových ciest, chorobné zadržiavanie moču. Pretože súčasne účinkuje na vyprázdňovanie stolice, odporúča sa pri jarných kúrach.

Odkedy viem, aká je pŕhľava liečivá, robievam si z nej štvortýždňovú čajovú kúru, a to na jar z mladých výhonkov a v jeseni po kosení, keď mladé výhonky opäť vyrastú. Jednu šálku pijem ráno na lačno pol hodiny pred raňajkami a jednu až dve šálky po dúškoch cez deň. Aj čaj pred raňajkami možno piť po dúškoch, aby sa dobrý účinok zvýšil. Po takejto kúre sa cítim nesmierne dobre a mám pocit, že urobím trojnásobné množstvo práce ako inokedy. Moja rodina i ja už roky neužívame lieky a ja sa cítim pružná a mladá. Napokon, čaj nechutí zle. Piť ho treba bez cukru. Precitlivené a jemné povahy si môžu na zlepšenie chuti pridať rumanček kamilkový alebo matu piepornú. V ľudovej medicíne sa odporúča piť pŕhľavový zápar ako niekoľkotýždňovú kúru proti chorobám pečene a žlčníka, sleziny, dokonca proti tumoru sleziny, pri zahlienení žalúdka a dýchacích orgánov, pri žalúdočných kŕčoch a vredoch, vredoch čriev a pri pľúcnych chorobách. Aby sa hodnotné, účinné látky zachovali, bylina sa len zaparí. Preventívne sa pije jedna šálka záparu z pŕhľavy denne po celý rok. Aj pri vírusových ochoreniach a bakteriálnych infekciáchje pŕhľava prvotriednym pomocníkom.

Od určitého veku sa v ľudskom tele znižuje obsah železa. Dostavujú sa stavy únavy a vyčerpanosti, človek sa cíti starý a menej výkonný, Vtedy je najlepšie užívať čerstvú pŕhľavu, ktorá obsahuje železo. Tá nám pomôže prekonať tento ťažký stav. Po pŕhľavovej kúre sa pomerne rýchlo cítime telesne lepšie, vracia sa energia a tvorivá sila, človek začne aj navonok viditeľne rozkvitať.

Raz prišla ku mne mladá žena po dovolenke. Bola málokrvná, mala žalúdočné a žlčníkové bolesti, trvale ju silno bolela hlava. Poradila som je pŕhľavový zápar. Po nejakom čase som ju náhodou znova stretla. Celá šťastná mi rozprávala, ako rýchlo jej pŕhľava pomohla. Odvtedy užíva túto liečivú bylinu celá jej rodina. Pri vodnatieľke pomáha pŕhľava výdatným odvodňovaním. Účinnými krvotvornými látkami, ktoré obsahuje, pomáha pri málokrvnosti, bledničke, anémii a iných ťažkých chorobách krvi. V zmesi s inými liečivými rastlinami sa účinne využíva pri leukémii (pozri heslo Leukémia). Ak niekto trpí na nejaký druh alergie (sem patrí aj senná nádcha), nech dlhší čas pije pŕhľavový zápar.

Pŕhľava zdoláva náchylnosť na prechladnutie a pomáha pri dne a reumatických chorobách. Jednej panej z Eichstättu tri roky lekársky ošetrovali bolestivý ischias. V priebehu pol roka, po šiestich 200-gramových úplných kúpeľoch z pŕhľavy, bolesti zmizli.

Pred nejakým časom som sa zoznámila s 50-ročnou ženou, ktorá mala také riedke vlasy, že musela nosiť parochňu. Pod ňou by jej boli odumreli posledné zvyšky vlasov. Poradila som jej, aby si umývala hlavu záparom z čerstvej pŕhľavy s prísadou záparu z pŕhľavových koreňov. Poslúchla moju radu a z týždňa na týždeň sa dalo pozorovať, ako sa jej vlasy zotavujú a hustnú. Obzvlášť blahodarne na vlasy pôsobí tinktúra, ktorú pripravujeme z jarných alebo jesenných pŕhľavových koreňov (pozri heslo Spôsob použitia, Umývanie hlavy a Tinktúra z pŕhľavy). I ja si denne masírujem takouto tinktúrou pokožku hlavy a nosím ju so sebou aj na cestách. Výsledok je viditeľný: pokožka hlavy je bez šupín, vlasy sú bujné, husté, pružné a majú pekný lesk. Pŕhľava veľmi pomáha pri zúžení ciev. Niektorí ľudia by si ušetrili amputáciu nohy, keby si zavčasu boli robili kúpele z koreňov pŕhľavy dvojdomej (pozri Spôsob použitia).

Každý kŕč, nech pochádza z hocičoho, poukazuje na poruchy prekrvenia. V takýchto prípadoch sa odporúčajú kúpele v zápare pŕhľavy. To platí aj v špeciálnom prípade zúženia srdcových vencových ciev. Hornou časťou tela sa zohneme nad vaňu, vlažným záparom z pŕhľavy omývame miesta v oblasti srdca, pričom ich ľahko masírujeme.

Päťdesiatjedenročná žena z Bavorska mala 28 rokov fistulu a po celý čas ju sužovali neopísateľné bolesti. Profesor v nemocnici operáciu odďaľoval, pretože fistula na tvári bola práve na jarmovej kosti. Roku 1978 obrátila sa táto nešťastná žena na ľudového liečiteľa, ktorý mal pre ňu pochopenie. Predpísal jej surovú stravu, dýchacie cvičenia a psychokybernetiku. Jej zdravotný stav sa zlepšil, no celkom sa nevyliečila. V marci 1979 začala zbierať prvú čerstvú pŕhľavu a pila denne tri šálky záparu, zmiešaného s jednou čajovou lyžičkou švédskeho horkého. Neskôr mi napísala: „Po štrnástich dňoch sa fistula na tvári zahojila a bolesti mi celkom zmizli. A tak je to dodnes.“ (28. 11. 1979.)

S radosťou sa dozvedám, ako mnohí ľudia na vlastnej koži pocítili liečivú silu pŕhľavy dvojdomej. Nedávno mi písala jedna pani, ktorá denne pila šálku pŕhľavového záparu. Nielenže napriek každodennej ťažkej práci nebola vyčerpaná a unavená, ale zmizlo jej aj hnisajúce kurie oko, ktoré jej spôsobilo bolestí až v stehne a nemohla si ho pre pracovné zaťaženie ani ošetrovať. Stratila sa jej aj pleseň na nechte, ktorú si nechcela dať operačne odstrániť. Áno, tak môže pomôcť krvčistiaca a krvotvorná pŕhľava, na ktorú často nestačíme ani upozorniť. Iná pani mi písala, že pŕhľavou si vyliečila ekzém, ktorý ju sužoval po dlhé roky. Takéto listy sú okamihmi svetla v mojom živote. Ukazujú mi, že naše dobré liečivé rastliny spoľahlivo pomôžu všade tam, kde ich užívajú.

Raz prišiel ku mne plačúci starší muž. Pred tromi rokmi ochorel na chrípku. Odvtedy mal tmavohnedý moč a trpel neznesiteľnými bolesťami hlavy. Nepomohlo mu ani množstvo predpísaných tabletiek, ani injekcie (nakoniec ich dostával do hlavy). Práve naopak, bolesti hlavy sa stupňovali, už bol blízko samovraždy. Povzbudila som ho a poradila mu čerstvú pŕhľavu. Dva a pol litra záparu si mal rozdeliť na celý deň a piť ho. Po štyroch dňoch mi zatelefonoval, že bolesti hlavy mu celkom zmizli. O čosi neskôr mi poslal odkaz, že sa cíti zdravší ako pred chrípkou. Využite aj vy čerstvé mladé výhonky pŕhľavy, najmä včasne zjari, a podstúpte prečisťujúcu kúru. Prekvapia vás jej príjemné účinky.
Istá rehoľná sestra, alžbetínka z Klagenfurtu, poslúchla moju radu a veľmi ju prekvapil výsledok. Škvrny, ktoré mala na koži v oblasti žalúdka a krížov, ktoré silno svrbeli a nedali sa vyliečiť, zakrátko zmizli, keď začala užívať pŕhľavový zápar a držať diétu na pečeň. Zápar z pŕhľavy pomohol aj v mnohých iných prípadoch.

Z listu, ktorý mi poslali z Dellachu v Korutánsku, vyberám toto miesto: „Srdečné Pán Boh zaplať za neoceniteľnú pomoc, ktorá sa mi dostala prostredníctvom vašej rady. Počas mojej 19 rokov trvajúcej choroby som pochodil mnoho neurologických ústavov v celom Rakúsku. Nijaký lekár mi nevedel povedať, čo mi vlastne je, a už vôbec nie, čo by mi pomohlo. Keď som začal piť zápar z pŕhľavy a užíval som ho celý týždeň, choroba sa ako zázrakom pominula, akoby jej nikdy nebolo.“ Z uvedeného prípadu vidieť, ako rýchlo môžu naše liečivé rastliny pomôcť. Pravdaže, nepomôže vždy iba jedna šálka za deň, pri ťažkých ochoreniach treba vypiť po dúškoch aspoň dva litre denne.
Istá obchodníčka mi rozprávala, že nosí so sebou v termoske pŕhľavový zápar na všetky výlety, pochôdzky a služobné cesty. Prisahala na jeho dobré účinky. Nielenže najlepšie hasí smäd, ale aj občerstvuje a zbavuje veľkej únavy.

Ešte jedna dôležitá poznámka: pri ischiasi, seknutí v krížoch, zápale nervov v rukách a nohách zľahka potrieme choré miesto čerstvou pŕhľavou. Pri ischiasi napríklad pretrieme celkom pomaly nohu čerstvou rastlinou počnúc po vonkajšej strane od členka nohy až po bok, odtiaľ späť cez zadok pozdĺž vnútornej strany nohy až na pätu. Podobne postupujeme aj na iných postihnutých miestach. Nato tieto miesta napudrujeme. Nemali by sme sa Bohu poďakovať za jeho milosť, že máme takú nezvyčajnú liečivú rastlinu? Vo svojom krátkom živote ľudia okolo nej prechádzajú a siahajú radšej po prostriedkoch utišujúcich bolesti a nadmieru ich užívajú. Skutočne pomôcť však môžu len naše dobré liečivé rastliny, na ktoré často zabúdame. Nakoniec by som ešte rada spomenula jeden zážitok, ktorý na mňa veľmi zapôsobil. V našom mestečku som sa zoznámila so starou paňou, ktorá mi rozprávala, že jej lekár zistil silné bujnenie rakoviny v žalúdku. Nevedela sa už pre svoj vysoký vek odhodlať na operáciu. Nato jej ktosi poradil zápar z pŕhľavy dvojdomej. A ona denne chodievala do záhrady, kde pozdĺž plota rástla hustá pŕhľava, a každý raz si z nej za hrsť priniesla. Keď navštívila po čase lekára, ten sa jej zadivený opýtal: „Čože, vy ste sa už dali operovať? Ale nevidieť žiadnu jazvu.“ Rakovina sa celkom stratila a stará pani si ešte mohla užívať šťastnú starobu. Nemusíme dopustiť, aby veci zašli tak ďaleko. Nikdy by v našom tele nevzniklo nič zhubné, keby sme si našu dobrú pŕhľavu nielen ctili, ale aj v pravidelných odstupoch vo forme záparu prijímali jej obdivuhodnú silu.

A teraz jedna dobrá rada: začnime s pŕhľavovou kúrou ešte dnes. Vysušenú bylinu dostaneme v každej lekárni alebo predajni s liečivými rastlinami. Dovoľte našim liečivým rastlinám opäť vojsť do vášho domu! Vystrojte sa včasne zjari nožnicami a rukavicami a vyjdite do božej prírody! Budete mať veľkú radosť, keď si nazbierate pŕhľavu sami, pod slobodným božím nebom. Čím čerstvejšiu ju budete užívať, tým väčšie liečivé účinky bude mať. Myslite pritom na to, aby ste si z nej urobili zásobu na zimu. Na sušenie je najlepšie zbierať májovú pŕhľavu. Tešte sa, že môžete niečo urobiť pre svoje zdravie.

Istý čitateľ z Westfálska píše: „Môj sused používa pŕhľavu aj na hubenie škodlivého hmyzu a škodcov v záhrade. Do nádoby, ktorá má asi 300 litrov (možno použiť aj menšiu) dá väčšie množstvo pŕhľavy dvojdomej a dlhší čas ju nechá lúhovať vo vode. Touto pŕhľavovou vodou potom vždy polieva svoje rastliny, ktoré nemusí postrekovať chemickými prípravkami, a predsa sú bez škodlivého hmyzu. Ani mrkvu nenapadnú žiadne červy! Keď sa chcete dozvedieť o ďalších účinkoch pŕhľavy, prečítajte si knižku Liečebné úspechy Marie Trebenovej (Maria Treben’s Heilerfolge), ktorá vyšla vo vydavateľstve W. Ennsthalera. Práve naopak postupujú niektorí poľnohospodári, keď na čistých okrajoch lesov a lúk, vzdialených od ciest a iných znečisťovateľov, postrekujú pŕhľavu ničivými prostriedkami. Takto sa dostávajú jedy škodlivé pre človeka až do nedotknutej lesnej pôdy. Že tým však ničia aj vtáky a hmyz, na to už tí ľudia nemyslia. Čas na pokosenie pŕhľavy kosou si roľníci dnes už nenájdu. Ako sme my ľudia oslepli!

 

SPÔSOB POUŽITIA
Kúpeľ nôh1 plná čajová lyžička na 1/4 litra vody, zaparí sa vriacou vodou a nechá krátko vylúhovať. krátko vylúhuje.
TinktúraNa jar alebo v jeseni sa vykopú korene, očistia sa kefou, nadrobno nakrájajú a naplnia do fľaše až po hrdlo. Zalejú sa 38 – 40% ražnou pálenkou a postavia na 14 dní na teplé miesto. 2 hrste dobre umytých, kefou očistených prhľavových koreňov a čerstvej pŕhľavy {stonka a listy) sa dajú na noc do 5 litrov vody a nasledujúci deň sa zohrejú na bod varu.V takom teplom maceráte, ako človek znesie, sa 20 minút kúpu nohy. Pŕhľava zostáva vo vodnom kúpeli. Tento kúpeľ nôh možno opäf povariť a 2 až 3 razy znova použiť.
Umývanie hlavy8 až 10 plných hrstí čerstvej alebo vysušenej pŕhľavy sa dá do 5-litrového hrnca studenej vody a na slabom plameni sa zohreje až na bod varu. Nechá sa 5 minút lúhovaf. Ak použijeme koreň pŕhľavy, dáme 2 plné hrste cez noc do studenej vody, nasledujúci deň zohrejeme na bod varu a necháme 10 minút stáť. Na umytie hlavy možno v takomto prípade použiť jadrové mydlo.