Praslička Roľná

Ľudový názov: divé proso, praslica, praslička polnia, šmirgľová alebo vechťová tráva. V skorej jari vyrastajú z rozložitého podzemku uloženého hlboko v zemi dvojaké stonky: najprv nerozkonárené hnedosfarbené plodové jarné stonky nesúce klas aporofylov s výtrusnicami a neskôr zelené, až 40 cm vysoké praslenovite rozkoná rené, podobné maličkým jedličkám. Prasličku nájdeme na poliach, železničných násypoch a na kopcoch. Tá, čo rastie na ílovitých pôdach, je najliečivejšia. Podľa miesta výskytu obsahuje 3 – 16 % kyseliny kremičitej, ktorá má obzvlášť dobré liečivé účinky. Prirodzene, rastliny na pôdach chemicky hnojených nezbierame. Praslička s jemnejšími konárikmi sa vyskytuje prevažne v lesoch a na ich okrajoch. Je tiež liečivá.

V ľudovej liečbe bola táto rastlina už za dávnych čias veľmi známa, predovšetkým pre svoje krv zastavujúce účinky a pôsobenie pri chorobách obličiek a mechúra. Napriek tomu však upadla do zabudnutia. A nebol to nik iný ako náš veľký a slávny prírodný liečiteľ ctihodný otec Kneipp, ktorý vrátil prasličke jej pôvodný význam. Kneipp o nej hovorí: „Je nenahraditeľná a neoceniteľná pri krvácaní, chrlení krvi, pri močových a obličkových chorobách, pri kameňoch a piesku.“ A pokračuje: „Praslička vykonáva mimoriadne služby pri zastaraných chorobách, pri zahnívajúcich ranách, dokonca pri rakovinových nádoroch a takisto pri kostižere. Umýva, utišuje a súčasne rozpaľuje poškodené miesta. Teplú vlhkú prasličku zabalíme do vlhkého plátna a priložíme na poranené miesto.“

Švajčiarsky kňaz Kunzle sa vyjadril, že všetci ľudia by od určitého veku mali denne vypiť šálku prasličkového čaju. Všetka reuma, dna a nervové choroby by zmizli a každý človek by sa dožil zdravej jesene svojho života. Kunzle hovorí aj o starom, 86-ročnom mužovi, ktorý sa kúpeľmi z prasličky vyliečil z kameňov, a potom žil ešte veľa rokov. Okrem iného vraví: „Keď sa táto rastlina užíva vnútorne ako čaj, zakrátko, niekedy ihneď vylieči aj to najsilnejšie krvácanie a chrlenie krvi.“

Niet lepšieho prostriedku na prechladnutie mechúra so zvieravými bolesťami ako zápar z prasličky, ktorej pary necháme pod kúpacím plášťom pôsobiť na mechúr 10 minút. Keď to niekoľko ráz opakujeme, choroba rýchlo ustúpi. Starých ľudí, ktorí sa nemôžu naraz vymočiť a zvíjajú sa v bolestiach, môžu horúce pary prasličky oslobodiť od týchto bolestí bez toho, žeby im lekár musel zaviesť katéter.

Pri piesku v obličkách, pri obličkových a mechúrových kameňoch sa odporúčajú horúce sedacie kúpele z prasličky, pije sa pri nich horúci prasličkový zápar, moč sa však musí zadržať, aby sa potom pod tlakom kamienky vyplavili. Takto kamene zväčša odídu. Na tieto rady som dostala viaceré listy, ktoré len potvrdzujú správnosť mojich pokynov. Dodržiavanie rád pomohlo uvoľniť obličkové kamene, postihnutí sa cítia dobre a nemajú ťažkosti.

Praslička sa osvedčila aj v prípadoch, keď iné odvodňujúce prostriedky zlyhali, napríklad pri nahromadení vody v osrdcovníku či v pohrudnici, alebo pri poruchách obličiek. Vo všetkých týchto prípadoch je praslička prvotriednym, tak vnútorným, ako i vonkajším prostriedkom na systém obličiek a mechúra. Pri zapálení a hnisaní obličkovej panvičky spôsobí jeden jediný sedací kúpeľ z prasličky zázraky. Vtedy použijeme – len na vonkajšie použitie – prasličku najväčšiu (Equisetum telmateia EHRH.) so stonkou hrúbky prsta z močaristých pôd a z horských pasienkov, ktorá veľmi rýchle vylieči ťažké zápaly obličkovej panvičky a jej hnisanie. Moja dobrá známa ležala týždne a mesiace s ťažkým zápalom obličkovej panvičky v innsbruckej nemocnici. Pretože liečenie nemalo konca-kraja, obrátila sa o pomoc na mňa, Poradila som jej sedacie kúpele z prasličky. O niekoľko dní prišiel list: „Zachránila si mi život. Som doma.

Prasličkové kúpele ma zbavili všetkých bolestí a dali mi novú silu!“ Praslička najväčšia, hrubá ako prst, vyskytujúca sa na močaristých lúkach a na horských pasienkoch, sa môže používať len na sedacie kúpele. Na prípravu čaju a vnútorné užívanie sa môže trhať len praslička z rolí, lesných ciest a okrajov lesov.

Ťažké pôrody mladým matkám niekedy spôsobia poruchy zraku. Príčina je zaručene v tom, že obličky sú pri pôrode veľmi zaťažené. Sedacie kúpele z prasličky pôsobia zvonku na prekrvenie obličiek, tlak v obličkách sa zníži a v dôsledku toho sa postupne stratia aj poruchy zraku.
Veľký nemecký kneippovec doktor Bohn vzdáva tejto rastline najväčšiu chválu: „Na jednej strane je praslička prostriedkom proti krvácaniu, na druhej strane – a to vo vyššej miere – je prostriedkom, pôsobiacim na obličky. Po užití záparu z prasličky sa veľmi ľahko uvoľňuje tmavo sfarbený moč. Pri vodnatieľke je praslička najúčinnejším prostriedkom.“ Keď niet iného prostriedku na odvodnenie, vynecháme ostatné bylinné čaje a pijeme štyri až päť dní (v ťažkých prípadoch až šesť dní) päť až šesť šálok prasličkového záparu, no len po dúškoch, rovnomerne po celý deň. Skúsenosť ukázala, že voda z tela väčšinou odíde. Pri svrbiacich kožných vyrážkach, no aj keď sú drsné, hnisavé alebo chrastavé, pomáha omývanie záparam z prasličky a obklady z neho. Omývaním prasličkovým záparom alebo kúpeľmi z prasličky sa liečia hnisavé zápaly nechtového lôžka, otvorené rany na nohách, kostižer, rozjatrené staré rany, rakovinové nádory, ostrohy na päte, fistuly, zápal vlasových korienkov, rozličné druhy lišajov a lupus(tuberkulóza kože).

Zaparenú rastlinu tiež možno zabaliť do plátna a použiť ako obklad. Pri bolestivých hemoroidových uzloch prikladáme čerstvú kašu z rastliny, ktorú pripravíme takto: čerstvú prasličku umyjeme a na drevenej doske rozmliaždime na kašu.
Pri pretrvávajúcom krvácaní z nosa sa prikladá obklad z ochladeného prasličkového záparu. Ako prostriedok na zastavenie krvácania pomáha pri krvácaní z pľúc, maternice, hemoroidov a žalúdka. Tu, prirodzene, treba prirpaviť silné zápary. Normálne rátame na šálku (1/4 litra) jednu vrchovatú čajovú lyžičku byliny, pri krvácaní dávame na šálku dve až tri vrchovaté čajové lyžičky. Praslička spolu s veronikou svojimi krv prečisťujúcimi účinkami slúži ako dobrý prostriedok proti vápenateniu ciev a strácaniu pamäti. Je aj najlepším preventívnym prostriedkom proti rakovine.

Ako veľmi dobrý prostriedok proti poteniu nôh možno odporúčať prasličkovú tinktúru (pozri Spôsob použitia). Dobre umyté, osušené nohy sa natrú prasličkovou tinktúrou. Okrem toho je dobré každý deň ráno na lačno pol hodiny pred raňajkami vypiť šálku prasličkového záparu. Pri potení nôh rovnako dobre pomáhajú prasličkové kúpele (pozri Spôsob použitia). Pri šupinách na hlave si treba denne umývať vlasy záparom z prasličky a masírovať pokožku hlavy dobrým olejom. Šupiny sa veľmi rýchlo stratia.

Zápar zo zmesi prasličky a ľubovníka, ktorého sa pije jedna až dve šálky denne a pritom sa večeria suchá strava, pomáha proti nočnému pomočovaniu. Možno ho odporúčať na kloktanie pri zápale mandlí, zápaloch ústnej sliznice, pri hnilobe úst a ďasien, krvácaní ďasien alebo pri iných zápaloch, pri fistulách a polypoch na podnebí a v hrdle. Ženám s bielotokom prospievajú sedacie kúpele z prasličky.

Nesmieme zabudnúť, že praslička je jedným z najlepších prostriedkov pôsobiacich na pľúca pri chronickom zápale priedušiek a pľúcnej tuberkulóze. Pravidelným užívaním prasličkového záparu sa do tela neprestajne dostáva kyselina kremičitá, a tým sa liečia tuberkulózne pľúca. Odstráni sa aj celková slabosť sprevádzajúca tuberkulózu.

Nové výskumy potvrdzujú podľa rakúskeho biológa Richarda Willforta domnienku, že dlhodobejším užívaním záparu prasličky sa zabrzdí rast zhubných rakovinových nádorov (tumorov), až napokon zmiznú. Týmto spôsobom sa liečia dokonca aj polypy v podbruší alebo v konečníku, ako aj zápaly mazových vačkov. V oboch prípadoch sa liečenie podporuje parnými obkladmi a sedacími kúpeľmi. Parné obklady pomáhajú aj pri kŕčových bolestiach žalúdka, pri pečeňových a žlčníkových záchvatoch a pri bolestivom zastavení krvi(stáza), ktoré svojím tlakom smerujúcim nahor ovplyvňuje činnosť srdca.

Dňa 19. decembra 1977 mi telefonovali z Východného Štajerska. Išlo o 49-ročného roľníka, ktorému sa vytvoril na päte tvrdý nádor, sprevádzaný veľkými bolesťami. Muž nemohol chodiť. V nemocnici si ho nechali niekoľko dní a opäť ho poslali domov. Poradila som mu parné obklady z prasličky, lebo tie odstraňujú aj zhubné nádory. Môžete si predstaviť, aká som bola prekvapená, keď 22. decembra, teda o tri dni, mi zatelefonovali, že nádor celkom zmizol. Pokožka zmľandravela a zmäkla, tvrdý nádor však nebolo cítiť. Hľa, nový div z Božej lekárne! Presviedčam sa, že prasličkové kúpele prinesú úľavu dokonca pri ťažkom poškodení medzistavcových platničiek (chrbtice), pokiaľ ho nezapríčinilo zaseknutie nervu. Rontgenové snímky ukážu starobou opotrebované stavce, no to nie je dôvod, aby sme trpeli. Zo skúsenosti vieme, že tlak narušenej obličky smeruje nahor, prechádza do nervov prebiehajúcich po povrchu pozdĺž chrbtice a zapríčiňuje tieto bolesti. Teda nie sú to medzistavcové platničky, ale tlak obličky na voľne ležiace nervy. Sedacie kúpele pôsobia svojím hĺbkovým účinkom na obličky a ihneď odstraňujú ich tlak smerujúci nahor.

Istá 38-ročná žena sa tri roky liečila na bolesti medzistavcových platničiek. Namiesto zlepšenia sa jej bolesti zväčšovali, plecia a krk jej tak zmeraveli, že sa ráno mohla pohnúť iba za pomoci tyče, ktorú jej manžel primontoval na posteľ. V tom čase som mala prednášku v Štajersku v Hornom Rakúsku a zoznámila som sa s ňou. Určite užasnete, keď vám poviem, že tej panej po jednom jedinom sedacom kúpeli z prasličky zmizli všetky bolesti. To isté platí aj o poškodení platničiek pri jazde na traktore. Prudké pohyby nepoškodzujú platničky, no narúšajú sa nimi obličky. Ihneď vznikne tlak dohora, ktorý vyliečia práve sedacie kúpele z prasličky. Istá pani zo Švajčiarska mala už roky stuhnuté krčné stavce ako kameň. Po každoročných liečebných kúrach u doktora Zeileisa v Gallspachu nastávalo len prechodné zlepšenie, no nie vyliečenie. Náhodne som sa s touto paňou zoznámila. Hoci som ju veľmi nepresvedčila, sľúbila mi, že po návrate domov vyskúša sedací kúpeľ z prasličky. Potom mi však čoskoro zatelefonovala: Ešte keď sedela v teplom prasličkovom kúpeli, stŕpnutie jej už po desiatich minútach prešlo. Meravosť celkom zmizla, a ani po rokoch, ako som počula, sa nevrátila. Význačný nervový lekár dr. Wagner-Jauregg píše vo svojich spisoch: „Dve tretiny nervove chorých ľudí by nemuseli ísť do nemocnice, keby mali zdravé obličky.“ Odvtedy som poradila mnohým ľuďom, ktorí pre poruchy obličiek trpeli depresiami, halucináciami, záchvatmi zúrivosti, prasličkové sedacie kúpele, a tak som ich zachránila pred ústavom pre nervove chorých. V týchto prípadoch treba okrem pŕhľavového a rebríč-kového záparu piť ráno a večer aj po šálke prasličkového záparu.

Pri ťažkých poruchách obličiek so všetkými sprievodnými znakmi treba použiť sedacie kúpele z čerstvej prasličky; najlepšie, ako sme už uviedli, z prasličky najväčšej z močaristých lúk. Na jeden kúpeľ treba paťlitrové vedro plné bylín (pozri Spôsob použitia a Všeobecnú časť pod heslom Sedacie kúpele). Pri sedacích kúpeľoch musia byť obličky pod vodou – kúpeľ má trvať 20 minút! Po ňom sa neosušíme, ale ešte mokrí v kúpacom plášti si na hodinu ľahneme do postele. Až potom sa prezlečieme do suchej bielizne. Sedací kúpeľ možno prihriať a ešte dvakrát použiť.

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Nechá sa zapariť. krátko vylúhuje.
Parný obkladPlné 4 hrste prasličky sa dajú na sito a zavesia nad vriacu vodu. Keď je bylina horúca a mäkká, zabalíme ju do ranového plátna a priložíme na choré miesto. Bezpodmienečne treba všetko ešte teplo zabaliť! Necháme pôsobiť niekoľko hodín alebo celú noc.
Sedací kúpeľ100 g prasličky sa dá na noc do studenej vody, nasledujúci deň sa zohreje na bod varu a pridá do vody na kúpeľ. Kúpeľ má trvať 20 minút. Neosušíme sa, ale mokrí si v kúpacom plášti ľahneme na hodinu do postele. Voda na kúpanie musí siahať nad obličky.
Tinktúra10 g čerstvej prasličky sa dá do 50 g pravej ražnej pálenky. Nechá sa 14 dní na slnečnom mieste alebo v teple. Denne sa premieša. krátko vylúhuje.
Kašovitý obkladČerstvá praslička sa dobre umyje a na drevenej doske rozmliaždi na kašu.