Podbeľ Liečivý

Keď na našich lúkách a svahoch niet ešte ani stopy po jarnej zeleni, keď sa oko nepristaví pri pučiacich jahňadách vŕb, tu podbeľ, ako prvý zvestovateľ jari, vystrčí svoje žlté kvetné hlávky.

Na vlhkých pôdach, obnažených návršiach, kopách piesku, úhoroch a násypoch nájdeme celé vankúše podbeľových kvetov, ktoré vypučia zo zeme oveľa skôr ako listy. Včely a hmyz z nich čerpajú prvú výživu. Podbeľu sa dobre darí na ílovitých a hlinitých pôdach. Je spoľahlivým ukazovateľom hlinitých a ílovitých pôd. Podbeľ je prvým kvetom, ktorý zbierame na zimnú zásobu. Jeho protizápalové a hlieny uvoľňujúce vlastnosti výborne pôsobia proti bronchitíde(zápalu priedušiek), kataru hrdla a hltanu, prieduškovej astme a zápalu pohrudnice, ako aj pri začínajúcej tuberkulóze pľúc. Pri zdĺhavom kašli či mučivom zachrípnutí by bolo treba viac ráz za deň piť teplý podbeľový zápar s medom.

Neskôr, v máji, použijeme aj jeho plstnaté listy, ktoré sú na líci zelené, na rube sivobiele. Pre veľký obsah vitamínu C sú vhodné na polievky a jarné šaláty. Keďže listy obsahujú viac účinných látok ako kvety, zbierame, pravdaže, aj tie a na prípravu čaju použijeme zmes kvetov a listov. Prírodní liečitelia, počnúc starovekom a končiac ctihodným otcom Kneippom, podbeľ jednoznačne vychvaľujú. Čerstvé, umyté a na kašu rozomleté listy priložené na hruď pomáhajú pri všetkých ochoreniach pľúc, pri ruži a pri poranení tkanív, ktoré sprevádzajú modročervené opuchy, ba dokonca aj pri zápale mazových vačkov – burzitíde. Účinky takýchto kašovitých obkladov sú ohromujúce. Obklady zo silného záparu podbeľových listov sa používajú pri škrofulóznych vredoch. Pri chronickej bronchitíde – zápale priedušiek – sprevádzanej opakovanými záchvatmi a dusivým záduchom treba viac ráz vdychovať paru z podbeľa, a to z listov a kvetov. Zakrátko chorému veľmi odľahne. Aj napuchnuté nohy by sa mali častejšie kúpavať v zápare z podbeľových listov.

Sirup pripravený z listov podbeľa sa najlepšie osvedčil prichorobách pľúc a pri katare priedušiek. Hlinený hrniec alebo uhorkový pohár plníme striedavo vrstvou listov a vrstvou cukru, necháme sadnúť a ďalej plníme, až kým nie je nádoba plná. Potom ju dobre previažeme dvoma alebo tromi vrstvami pergamenu alebo celofánu a uložíme do jamy v zemi, v záhrade alebo na inom chránenom mieste. Všetko prikryjeme doskou a zasypeme zemou. Rovnomerná teplota pôsobí na kvasný proces. Po ôsmich týždňoch hrniec vyhrabeme a získaný sirup raz alebo dva razy prevaríme. Po vychladnutí ho nalejeme do malých fliaš so širokým hrdlom. Tento sirup je našou najlepšou ochranou v zimnom a chrípkovom období. Odoberáme z neho po čajovej lyžičke.

Pri astmatických bolestiach, trvalých poškodeniach priedušiek a škodlivých následkoch fajčenia nám vynikajúce služby zavčas zjari urobia dve alebo tri lyžičky čerstvo vytlačenej šťavy z podbeľa, ktorú pijeme s mäsovým vývarom alebo teplým mliekom.
Na zapálené cievy priložíme čerstvé roztlačené listy, ktoré sme s čerstvou smotanou vymiešali na hmotu podobnú masti, a ľahko obviažeme šatkou. Čerstvo vylisovaná šťava z podbeľových listov nakvapkaná do ucha pomáha proti bolestiam v uchu.

ČAJ NA UVOLNENIE HLIENU

Ak si chceme pripraviť čaj na uvoľnenie hlienu, zmiešame podbeľové kvety a listy, kvety divozela veľkokvetého, pľúcnik lekársky a listy skorocelu kopijovitého v rovnakom pomere. Z tejto zmesi bylín dávame dve čajové lyžičky na 1/4 litra vody a zaparíme. Denne užívame tri šálky tohto čaju, sladeného medom. Čaj sa pije po dúškoch teplý.

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička kvetov (neskôr kvety a listy zmiešané v rovnakom pomere) na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje. krátko vylúhuje.
ObkladyČerstvé listy sa pomliaždia na kašu a prikladajú
InhaláciaJednu vrchovatú polievkovú lyžicu kvetov a listov zaparíme a paru vdychujeme pod uterákom. Opakujeme viac ráz za deň.
Kúpele na nohyDve plné hrste podbeľových listov zaparíme zodpovedajúcim množstvom vody, krátko vylúhujeme. Kúpeľ trvá 20 minút krátko vylúhuje.
Čerstvá šťavaČerstvé, umyté listy odšťavíme v domácom odšťavovači. krátko vylúhuje.
Sirup a čajová zmes na uvoľnenie hlienu a proti chrapľavostiPozri na príslušnom mieste v texte – „Čaj na uvoľnenie hlienu“. krátko vylúhuje.