Plavúň Obyčajný

Ľudový názov: čertov spár, jelení rožok, machovina, mach, medvedia tlapa, morčia noha, spavec, svätojánsky pás, vlačucha. Bylina podobná machu, vždyzelená s jeden až dva metre dlhými plazivými stonkami a jemnými tenkými korienkami, rastie na lesných pôdach. Z plazivých stoniek vyrastajú 7 až 10 cm dlhé, veľmi mäkké, vidlicovito rozkonárené vetvičky podobné vresovcu mäsovému, len s mäkšími a hustejšími šidlovitými listami. Na štvorhraných rastlinách sa v lete vytvárajú žlté klasy, ktoré obsahujú výtrusy (spóry), nazývané aj plavúňová múčka. Táto múčka sa užíva homeopaticky pri poraneniach pokožky.

Plavúň je liečivá rastlina, obsahuje rádium a od machov ju ľahko rozoznáme tak, že má dlhé plazivé stonky a v klasoch žlté výtrusy. Rastie len v horách v nadmorskej výške vyše 600 m a v ich okrajoch na severnej strane. Na rúbaniskách rastlina ožltne a napokon celkom vymizne, pretože pod priamymi slnečnými lúčmi stráca životnú silu.

V Rakúsku a Nemecku (samozrejme, aj u nás, pozn. prekl.) je plavúň zákonom chránený, preto ho odporúčam nakupovať v lekárni. Plavúň sa zbiera len na severne orientovaných stráňach, lebo len ten je dobrej kvality. Plavúňový zápar veľmi odporúčam pri dne a reumatických ochoreniach, keď sa prejavujú zmeny tvaru okolo kĺbov, pri chronických zápchach a hemoroidoch (zlatá žila). Osoby, ktoré trpia na hnačky, nech tento čaj užívajú veľmi opatrne, lebo môžu dostať kŕče do čriev. Plavúň sa nevarí, ale len zaparí vriacou vodou. Zápar sa užíva aj pri všetkých ochoreniach močových a pohlavných orgánov, pri bolestiach semenníkov a ich zatvrdnutí, pri výskyte piesku v obličkách a pri obličkových kolikách. Plavúň je nenahraditeľný pri zápaloch pečene, pri chorobnom bujnení väzivového tkaniva pečene, najmä keď má zhubný charakter. Veľmi rýchlo vracia rekonvalescentom plnú silu.

Manžel jednej mojej známej dlhé roky trpel na nočný záduch, ktorý mu liečili ako srdcovú astmu. Bolo mu čoraz horšie, až mu lekár pri ďalšej návšteve povedal: „Keď neprestanete ihneď pracovať, do ôsmich dní zomriete!“ Lekár muža poslal do nemocnice v Grieskirchene. Od jednej ženy som sa dozvedela, že má stvrdnutú pečeň (cirhózu pečene) v poslednom Štádiu. S cirhózou pečene ide ruka v ruke nočný záduch. Po nejakom čase poslali muža ako na smrť chorého domov. Na moju radu mu manželka zadovážila plavúň, ktorý veľmi rýchlo pomohol. Bude sa vám to javiť ako zázrak, no po užití prvej šálky plavúňového záparu sa obávaný nočný záduch stratil.

Ak sa dozviete v okruhu svojich známych o niekom, kto má cirhózu pečene, dodajte odvahy tomu človeku, aj keď bude jeho stav beznádejný, a upozornite ho na plavúň, ktorý obsahuje rádium a je takou významnou liečivou rastlinou. Plavúň môže vrátiť život aj ľuďom, ktorí trpia zhubným ochorením pečene.

Počas jednej náučnej vychádzky po lese, ktorú podnikla skupinka Hornorakúšanov, upozornila som svojho sprievodcu doktora Bruna Weinmeistera, biológa z odboru rastlín, na liečivé účinky plavúňa, predovšetkým pri cirhóze pečene a rakovine pečene. Nato mi porozprával nasledujúcu udalosť: Ako mladý študent šiel s niekoľkými priateľmi do hôr. Na ceste k chate našiel medzi kosodrevinou plazivú stonku plavúňa a ovinul si ju zo žartu okolo klobúka. Jeho priateľ dostal cestou k chate bolestivý kŕč do nohy, a to taký, že sa mu noha v kolennom kĺbe vykrútila. Spoločníci sa mu usilovali všemožne pomôcť. Chatár doniesol aj francovku a masíroval mu nohu, no márne. Mladý Weinmeister dostal šťastný nápad a obviazal plavúňom zo svojho klobúka priateľovi nohu od hora nadol. Noha sa ihneď vrátila na správne miesto. Doktor Weinmeister si myslel, že je to náhoda. Kŕče sa možno jednoducho uvoľnili. Na ceste domov natrhal za hrsť plavúňa pre svoju domácu, ktorá často dostávala kŕče do nôh. Plavúň jej kŕče ihneď uvoľnil. Po rokoch sa raz doktor Weinmeister rozprával o tejto udalosti s odborným lekárom. Od neho sa dozvedel, že plavúň obsahuje rádium. Odvtedy si veľa ľudí pomohlo plavúňom vo vrecúšku od kŕčov v nohách, najmä v lýtkach.

Moju známu poslali do nemocnice, pretože nemohla močiť. Silno jej opuchlo plece. Keď odišla z nemocnice, bolo opäť všetko po starom. Našťastie som práve mala doma plavúň, lebo moja svokra, ktorá mala vtedy 86 rokov, trpela v tom čase na kŕče v lýtkach. Moja domnienka, že známa môže mať kŕče mechúra, sa potvrdila, keď som jej priložila vrecúško so sušeným plavúňom na oblasť mechúra, a o dve minúty mohla močiť. Vrecúško s plavúňom nosila v oblasti mechúra ešte niekoľko dní; pozvoľna sa stratila aj voda z opuchnutého pleca. Sama som roky trpela na vysoký krvný tlak. Zväčša to súvisí so zvýšenou činnosťou obličiek. Priložila som si na noc vrecko so sušeným plavúňom na obličky. Na druhý deň mi klesol krvný tlakz 200 na 165. Odvtedy si niekedy prikladám na oblasť obličiek vrecko naplnené čerstvým plavúňom.
Pri kŕčoch v lýtkach sa plavúň uloží do plátna a obviaže sa ním lýtko. Možno si urobiť aj kúpele nôh, pri kŕčoch mechúra sedacie kúpele (pozri Všeobecnú časť, Sedací kúpeľ).

Po zraneniach vo vojne a úrazoch zostávajú jazvy, ktoré spôsobujú kŕče. Jeden invalid mal na chrbte jazvu, do ktorej sa dala vložiť ruka. Tá jazva mu vždy vyvolávala bolestivé kŕče, po ktorých sa spotil na celom tele. Bolesti siahali až na kožu na hlave. Po tridsaťročnom utrpení som zbavila toho muža trápenia vankúšikmi s plavúňom a kúpeľmi.

Plavúňové výtrusy, ktoré dostať v niektorých lekárňach, pomáhajú v krátkom čase vyhojiť chorým ľuďom otvorené rany. Otvorené miesta jemne a opatrne posypeme plavúňovými výtrusmi. Už po prvom použití nastane citeľná úľava. (O ďalších liečebných výsledkoch s plavúňom sa môžete dočítať v knižke Maria Treben’s Heilerfolge, vydanej v nakladateľstve Wilhelma Ennsthalera.)

Ak je niekto tak pevne spätý s liečivými rastlinami ako ja, dosahuje takmer zázračné výsledky. Treba si pripomenúť, že Stvoriteľ nám toto všetko položil k nohám. Mnohí ľudia sa potkýnajú o tieto dary, a necítia všemohúcnosť nebies.

 

SPÔSOB POUŽITIA
ZáparZarovnaná čajová lyžička plavúňa sa sparí 1/4 litrom vriacej vody a krátko vylúhuje. Pije sa len 1 šálka denne, a to ráno nalačno. Užíva sa po dúškoch pol hodiny pred raňajkami. Pri cirhóze pečene sa denne po dúškoch pijú 2 šálky. krátko vylúhuje.
Plavúňové vankúšikyVysušeným plavúňom (podľa veľkosti miesta postihnutého kŕčmi sa dáva 100, 200 alebo 300 g) sa naplní vrecúško, ktoré sa potom cez noc prikladá na boľavé, kŕčmi postihnuté miesto. Tieto vankúšiky si udržia liečivú pôsobnosť až jeden rok.
Sedacie kúpelePozri Všeobecnú časť.