Nechtík Lekársky

Medzi našimi domácimi liečivými rastlinami zastáva nechtík lekársky dôležité miesto. Ľudové názvy: kalendula, mesiačik, nahátka liečivá. Nechtík patrí k rastlinám, ktoré účinne zasahujú proti rakovine a rakovinovým nádorom. Nájdeme ho často vo vidieckych záhradách, niekedy splanie na sutinách. Pretože ľudia spoznali jeho liečivosť, nachádzame ho nielen v záhradách, ale aj na poliach. Nechtík dorastá do výšky 30 až 60 cm. Jeho kvetné úbory žiaria žltou alebo pomarančovou farbou. Stonka a listy sú šťavnaté a pri dotyku lepkavé. Poznáme viacero druhov: s pologuľovitými úbormi, s jasnými alebo tmavšími piestikovými kvetmi. Liečivé účinky majú rovnaké. Ak sa ráno o siedmej hodine kvetné úbory zatvárajú, ešte v ten deň príde dážď. minulosti sa uplatnili pri predpovediach počasia.

ľudovom liečiteľstve sa zbiera a používa celá rastlina s kvetmi, stonkou a listami. Dobre je zbierať ju za jasného slnečného počasia, lebo vtedy má najväčšiu liečivú silu. V záhradách ju možno zbierať do neskorej jesene, kým ju nenapadne múčnatka.

Nechtík sa podobá arnike (na Slovensku nerastie, pozn. prekl.}, ale nechtík je liečivejši. Arnika sa napríklad používa len pod lekárskym dozorom a Čaj z nej narobí chorým na srdce viac škody ako úžitku, kým nechtík možno piť bez obáv, lebo nie je jedovatý. Ako krv prečisťujúca bylina je naším najlepším pomocníkom pri infekčnej žltačke. Jedna až dve šálky denne robia divy. Nechtík pôsobí prečisťujúco, upravuje krvný obeh a rýchle hojí rany. Istému mužovi zachytila cirkulárka ruku. Aj po prepustení z nemocnice mal v rane veľké bolesti. Dopočula som sa o tom a poradila som mu masť z nechtíka. Účinok tejto masti ho nadchol, povedal mi, že bolesti v rane, pre ktoré nemohol celé noci spávať, zakrátko pominuli. Odvtedy jeho manželka znova začala pestovať v záhrade nechtík lekársky.

Raz pri návšteve v Mlynárskej štvrti mi jedna pani ukázala nohy s kŕčovými žilami. Natrhala som v záhrade nechtíkové úbory (hlávky) a pripravila masť. Zvyšky som jej ihneď priložila na lýtko (zvyšky možno použiť štyri až päť ráz). Potom si denne natierala masť na ľanové plátno a priväzovala na lýtka. Určite sa začudujete, keď vám poviem, že o štyri týždne, keď ma navštívila v Grieskirchene, už nemala kŕčové žily. Na oboch nohách mala opäť hladkú, peknú pokožku. Istá rehoľná sestra mi oznámila, že stretla na ulici starú paniu, ktorá mala na nohách nápadne vystupujúce kŕčové žily. Poradila jej nechtíkovú masť. Bola veľmi prekvapená, keď jej táto pani o mesiac ukázala nohy. Kŕčové žily zmizli a pokožka bola opäť hladká. Nechtíková masť rýchlo pomáha aj pri zápaloch ciev, nevyliečiteľných vredoch, fistulách, omrzlinách, ranách po popálení. Masť a zvyšky z prípravy nechtíkovej masti sa používajú pri vredoch na prsiach, najmä keď majú zhubný charakter (rakovina prsníkov). Istej známej museli amputovať prsník. Kým ešte ležala v nemocnici a všetci sme sa o ňu báli, pripravila som nechtíkovú masť. Touto masťou si neskôr natierala veľkú ranu po operácii, načo sa silné napätie v rane veľmi rýchle stratilo. Jazva po operácii sa jej, v porovnaní s inými pacientkami, oveľa lepšie hojila, preto jej pri prehliadke lekári predpísali podstatne menšiu dávku ožarovania.

Nechtíková masť výborne pomáha, aj keď sú nohy napadnuté plesňou. A to najmä v prípadoch, keď iné prostriedky zlyhali, ako ma o tom ubezpečilo množstvo listov. V takýchto prípadoch možno účinne použiť nechtíkový zápar z čerstvých bylín. Ak napadne pleseň pošvu, treba si robiť sedacie kúpele a omývať sa. Na sedací kúpeľ treba 50 g suchej byliny alebo dve plné hrste čerstvej.
Zo Stuttgartu mi napísala istá pani, že jej manžel trpel na pleseň nôh. Čo všetko podnikli! No kúpele, masti a púdre nemali žiadny účinok. Potom skúsili ešte nechtíkovú masť. Po ôsmich dňoch sa otvorené miesta zahojili. Nie je to úžasné? Okrem masti možno použiť aj nechtíkovú tinktúru (recept pozri pod heslom Spôsob použitia). Táto tinktúra sa riedi prevarenou vodou a je veľmi dobrá ako obklad na rany, pomliaždeniny, výrony krvi, natiahnuté šľachy, ba dokonca aj na hnisavé alebo rakovinové nádory, na otvorené preležaniny, opuchy a hrče.

Za nechtík ako prírodný liečivý prostriedok sa nezasadzoval len ctihodný otec Kneipp, ale aj známi lekári ako doktor Stäger, doktor Bohn, doktor Halenser a iní. Doktor Bohn označuje nechtík za dôležitý liečivý prostriedok pri ochorení na rakovinu; keď sa už nedá operovať, odporúča piť dlhší čas nechtíkový čaj. Čerstvú nechtíkovú šťavu možno veľmi účinne použiť pri rakovine kože. Keď sa denne natiera čerstvou šťavou nezhubný nádor ciev (angióm), môže sa stratiť, podobne zmiznú pehy a starecké škvrny. Vyliečiť možno aj drsné, rakovine podobné škvrny na koži. V poslednom čase americký lekár a vedec doktor Drwey poukazuje na jedinečnú liečivú silu nechtíka pri rakovine: dosiahol ním veľmi dobré výsledky. Vnútorne sa používa zápar z nechtíka pri žalúdočných a črevných chorobách, pri žalúdočných kŕčoch a vredoch, ako aj pri zápale hrubého čreva, vodnatieľke a krvavom moči. Je prvoradým pomocníkom aj pri vírusových chorobách a bakteriálnych výlučkoch.

Ako obdivuhodne pôsobí zápar z čerstvého nechtíka, vyplýva z toho, čo mi povedal istý lekár: „Malé, dva a pol ročné dievčatko ochorelo po opakovanom očkovaní proti detskej obrne. Malo chronickú hnačku, chudlo, oslabol mu zrak a malo všetky možné ťažkosti s trávením. Pri klinickom vyšetrení napokon zistili paratýfus, preto ostalo dieťa pod lekárskym dozorom. Keď týždeň užívalo čaj z čerstvých nechtíkových kvetov a podrobilo sa homeopa-tickému liečeniu, veľmi sa zotavilo. Bezprostredná trojnásobná skúška na pôvodcu týfusu bola na prvý raz negatívna.“

Dobré výsledky s nechtíkom sa prejavili aj pri infekčnej žltačke. Je aj vynikajúcim liečebným prostriedkom pri chorobách pečene. Kvety, listy a stonka sa zaparia vriacou vodou a čaj sa pije nesladený. Pri vyššie uvedených chorobách sa denne vypijú 3 až 4 šálky čaju, asi 1 polievková lyžica každú štvrťhodinu. Z nechtíka získame antihelmintický (na vyháňanie črevných parazitov) prostriedok, ak jednu polievkovú lyžicu nechtíkových kvetov zaparíme 1/4 litrom vody. Šťava z čerstvých stoniek odstraňuje bradavice a svrab. Lišaje a zdurené žľazy sa liečia omývaním nechtíkovým záparom. Ak sa zápar pravidelne pije, prečisťuje. Kto nosí okuliare a umýva si oči vlažným čajom, zlepši sa mu zrak. Pri rakovinových vredoch a nádoroch, pri otvorených nohách, kostižere, holeňových vredoch a pri zlých, hnisavých, zle hojacich ranách pomáha umývanie záparom nechtíka a prasličky zmiešaných v rovnakom pomere. Dáva sa plná polievková lyžica zmesi na pol litra vody. Aby som zdôraznila jedinečné účinky čaju z nechtík, uvediem ešte niekoľko liečebných úspechov: Istá zdravotná sestra osem rokov trpela na zápal hrubého čreva a až potom sa prihlásila k odbornému lekárovi. Podľa mojej knižky jej poradil zápar z nechtíka. Štyri týždne pila po dúškoch denne dve šálky. Nemohla pochopiť, že po takom krátkom čase jej zmizli všetky ťažkosti. Jedna rehoľná sestra mi rozprávala, že trpela silnými hnačkami. Hoci pila rumančekový čaj, stav sa jej nezlepšoval. Až keď začala užívať nechtíkový zápar, choroba zakrátko ustúpila. Iná rehoľná sestra z Bavorska trpela 15 rokov na pleseň nôh a často mávala aj zápal žíl. Nohy sa jej vyliečili, až keď začala používať nechtíkovú masť.

Chrastavosť v nose sa dá ľahko vyliečiť nechtíkovou masťou. Poznámka: Ak má niekto odpor k bravčovej masti, na prípravu nechtíkovej masti môže použiť dobrý rastlinný tuk. Aby masť ostala pri tomto spôsobe prípravy hladká, pridáme v teplom stave do hmoty trochu oleja.

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička byliny na1/4litra vody.
Sedací kúpeľ4 hrste čerstvej byliny alebo 100 g suchej na jeden sedací kúpeľ (pozri Všeobecnú časť, Sedací kúpeľ).
UmývanieNa 1/2litra vody jedna vrchovatá polievková lyžica bylín.
Tinktúra1 plná hrsť kvetov na 1 liter pravej vínovice. Lúhuje sa 14 dní na slnku asi pri 20° C.
Masť4 plné hrste nechtíka (listy, stonka a kvety) sa nadrobno porežú. 500 g masti zo sadla prirodzene kŕmeného prasaťa alebo dobrá bravčová masť sa rozohreje ako na vyprážanie rezňa. Do horúcej masti sa vloží narezaný nechtík, nechá sa vzkypieť, premieša sa a odstaví z platne. Prikrytá masť sa nechá cez noc stáť. Na druhý deň sa trošku prihreje a prefiltruje cez ľanové plátno do čistej nádobky.
Čerstvá šťavaListy, stonka a kvety sa umyjú a ešte vo vlhkom stave sa odšťavia.