Lipkavec Obyčajný

• Lipkavec Syridlový (Lipkavec Pravý) • Lipkavec Mäkký

Existuje viacero liečivých druhov: Lipkavec obyčajný, ktorý je rozšírený na poliach, lúkach a v kroví, kde ho roľníci ničia pesticídmi. Dosahuje výšku 60 až 160 cm, má tuhé kopijovité listy, ktoré vyrastajú v praslenoch, kvety vyrastajú na dlhých stopkách z listových pazúch a tvoria zeleno-biele vidlanovité súkvetie. Byľ je slabá, poliehavá alebo popínavá, na hranách porastená drobnými, naspäť obrátenými ostňami, ktorými sa rastlina prichytáva. Lipkavec syridlový vyskytuje sa častejšie vo vyšších polohách, je vzpriamený, 30 až 40 cm vysoký, súkvetie je metlina vrcholíkov, nesie zlatožlté, medom voňajúce kvety. Kvitnúca bylina sa zbiera v júli. Lipkavec mäkký má žltobiele, drobné kvety, je to medovo ostro voňajúca rastlina, vyskytuje sa na kopcoch, na okrajoch ciest, počas kvitnutia skôr leží, ako stojí. Všetky spomenuté druhy majú podobnú liečivú silu. Používajú sa rovnakým spôsobom.

Na tieto rastliny vyskytujúce sa vo veľkom množstve sa v súčasnosti zabúda. Ale práve dnes by sme mali lipkavcom venovať zvýšenú pozornosť, lebo sa vyskytuje čoraz viac rakoviny. Aj tu treba zdôrazniť, že liečivá sila čerstvej rastliny je podstatne vyššia a pri ťažkých chorobách ju treba bezpodmienečne používať v čerstvom stave. Aj v zime možno nájsť na nezasnežených miestach pod suchou trávou čerstvé výhonky lipkavca mäkkého.

Lipkavec čistí obličky, pečeň, brušnú slinivku a slezinu od chorobných látok. Kto trpí na poruchy lymfatického systému, mal by denne piť lipkavcový čaj. Pôsobí aj proti anémii, vodnatieľke a pichaniu v boku. Tento čaj používaný zvonka veľmi rýchlo pomáha pri všetkých kožných chorobách, ranách, vredoch, uhroch. Pri umývaní teplým čajom sa napína zvädnutá pokožka. Úspešne sa používa vylisovaná šťava, ktorou natrieme choré miesta na koži a necháme vyschnúť. V ľudovom liečiteľstve sa lipkavec odporúča pri epilepsii, hystérii, tanci sv. Víta, zadržiavaní moču, pri ťažkostiach s pieskom a kameňmi. Proti strume pomáha, keď denne dôkladne kloktáme lipkavcovým čajom.

Istá pani mi oznámila, že jej zmizla nielen struma, ale vyliečila sa jej aj štítna žľaza. Známych, manželov z Viedne – Modlingu, som každý rok stretávala v Kneippovom liečebnom dome. Keď sme sa roku 1979 stretli, zistila som, že žena má dosť viditeľnú strumu. Z operácie mala strach. Poradila som jej lipkavec. Zaparí sa a v teplom stave sa ním denne, čo najčastejšie,hlboko kloktá. Roku 1980 sme sa znova stretli v Kneippovom dome a videla som, že struma jej zmizla. Celá šťastná mi porozprávala, ako jej manžel často prinášal čerstvý lipkavec; najprv oozorovali, že struma bola vždy menšia, až celkom zmizla.

V poslednom čase sa rozmáha ochrnutie hlasivkového väziva. Ide pravdepodobne o vírusové ochorenie. Kloktanie a vyplachovanie lipkavcom tento nedostatok veľmi rýchlo odstráni. Podľa švajčiarskeho liečiteľa kňaza Kunzleho je lipkavec spoľahlivým prostriedkom aj proti ťažkej chorobe obličiek alebo pri hnisaní obličiek, dokonca aj vtedy, keď všetky ostatné prostriedky zlyhajú. Obzvlášť účinný je, keď sa zmieša v rovnakom pomere so zlatobyľou obyčajnou a hluchavníkom žltým. Vtedy sa účinky prejavia veľmi rýchle. Ctihodný otec Kunzle hovorí o 14 dňoch. Čajovina sa len zaparí a pol šálky sa vypije nalačno 30 minút pred raňajkami a zvyšok cez deň po dúškoch. Pri ťažkej chorobe môžeme užívať štyri šálky denne.

V dávnejších časoch si ženy lipkavec cenili pri chorobách maternice. Túto rastlinu kládli ženám do postele pred ich ťažkou hodinou, aby mali ľahší pôrod. Tento zvyk sa neskôr pripisoval Panne Márii. Matka Božia si touto bylinou podstielala lôžko, odtiaľ je aj názov Slama našej milej Panej. Podľa inej zvesti vystlala lipkavcom mäkký podhlavník malému Ježiškovi. Sliezska legenda zasa hovorí, že svätá Panna preto vzala „Máriinu slamu“, lebo len tú osol nezožral. To súhlasí. Kravy totiž rady požierajú lipkavec, no svine a osly nie.

Kňaz Kunzle sa vo svojich spisoch zmieňuje o 45-ročnom mužovi, ktorý mal ťažkú chorobu obličiek a bolo mu čoraz horšie. Nakoniec mu museli jednu obličku odstrániť. Druhá oblička tiež hnisala a už nemohla riadne fungovať. Tu začal muž s lipkavcovou kúrou. Pil denne štyri šálky spomenutej zmesi lipkavca, zlatobyle a hluchavníka. Častejšie si vypil dúšok, načo sa mu bolesti úplne stratili. Takáto čajová zmes sa používa aj pri degenerácii obličiek a pri iných ťažkých obličkových chorobách.

Zatiaľ čo známy rakúsky botanik Richard Willfort vo svojej knihe Zdravie z liečivých rastlín (Gesundheit durch Heilkräuter) poukazuje na to, že vyplachovanie lipkavcom a pitie čaju z neho je znamenitým prostriedkom pri liečbe rakoviny jazyka a takisto čerstvá šťava zmiešaná s maslom pomáha pri všetkých druhoch rakovinových ochorení kože a pri rakovinových nádoroch, doktor Heinrich Neuthaler v Liečivých rastlinách (Kräuterbuch) zasa píše o lipkavci toto: „Lipkavec mäkký sa ešte aj dnes odporúča v niektorých krajoch ako liek proti rakovine, je to však nezmysel, proti ktorému treba ostro vystupovať.“ Tu sú, vážení čitatelia, na posúdenie moje skúsenosti s lipkavcom: Asi pred desiatimi rokmi som sa dozvedela, že istý zubný lekár z Linza ochorel na rakovinu jazyka. Po operácii veľmi schudol a mal ísť na ožarovanie do Viedne. Poradila som mu, aby kloktal odvarom lipkavca. O týždeň som sa dozvedela, že ožarovanie už nie je potrebné a že chorý sa vždy väčšmi a väčšmi zotavuje. Zakrátko bol zdravý.

O čosi neskôr som sa dozvedela o 28-ročnej žene, ktorá tiež ochorela na rakovinu jazyka. Poradili jej konzultácie s lekárom v Korutánsku. Ten jej prisľúbil, že ju za päť rokov úplne vylieči, a dal jej bylinný čaj, ktorý mi príležitostne ukázala. Zistila som, že je to lipkavec. Aby si ušetrila veľkú sumu na cestu do Korutánska a iné výdavky, ukázala som jej lipkavec, aby si ho mohla sama nazbierať. Z tejto ťažkej choroby sa vyliečila.

Ešte jeden prípad: Bolo to koncom marca, keď mi jedna mladá žena z Viedne rozprávala, že jej 63-ročná matka je veľmi ťažko chorá a čoskoro pôjde na druhú operáciu, ktorá mala byť 19. apríla. Chorej totiž pred pol rokom vyrástol v hrtane rakovinový nádor. Lekár jej vtedy zatajil pravdu a chorobu stanovil ako strumu, s ktorou išla na prvú operáciu. Šesť mesiacov to bolo v poriadku. Teraz však dostala do ľavého pleca veľmi silné bolesti, ktoré ju trápili vo dne v noci. Ruka opuchla, spolu s plecom znecitlivela, takže žena nemohla v ruke udržať ani list papiera. Aby jej primár, ktorý ju prvý raz operoval, zmiernil bolesti, navrhol jej druhú operáciu, ktorá sa mala uskutočniť 19. apríla a pri ktorej jej mal prerušiť nerv medzi krkom a kľúčnou kosťou, aby ju aspoň ušetril najhorších bolestí. Iná pomoc, ako povedal, v medicíne neexistuje. Ja som napriek tomu poradila tej žene piť čaj z lipkavca, aj ním kloktať. Okrem toho som jej odporúčala čajovú zmes brzdiacu rakovinu: 300 g nechtíka, 100 g rebríčka a 100 g pŕhľavy (jeden a pol litra za deň, každých 20 minút jeden dúšok) a natieranie lipkavcovou masťou. Viete si predstaviť moje radostné prekvapenie, keď som sa dozvedela, že bolesti už po štyroch dňoch prestali. Do 19. apríla sa panej opäť obnovila citlivosť rúk a pleca a mohla nimi pohybovať. Primár sa veľmi začudoval, keď ho dcéra poprosila, aby druhú operáciu nerobil. Navidomoči ho dojalo, keď mu verne porozprávala o pôsobení liečivých rastlín. Povedal: „Nech v tom vaša matka pokračuje!“ Po čase som sa dozvedela, že tej žene sa vodí znamenite a že sa už stará aj o svoju šesťčlennú rodinu.

Liečiť sa dajú aj rakovinové nádory. V poslednom čase sa šíria rakovinové ochorenia kože, ktoré sa javia ako tvrdé, ostro ohraničené zdrsnené škvrny. Pravdepodobne ide o infekčné ochorenie. V tomto prípade dosiahneme úspechy s čerstvou šťavou z lipkavca a nechtíkovou masťou. Bezpodmienečne treba užívať krv prečisťujúci čaj z nechtíka, pŕhľavy a rebríčka.

Istá pani z Horného Rakúska mala na podnebí uzlinu a neznesiteľné bolesti v celých ústach. Keď niekoľko dní kloktala čajom z lipkavca, uzlina zmizla a s ňou aj bolesti.

Tvrdenie, že používať lipkavec pri týchto chorobách je nezmysel, nemôže obstáť. Určite neprinášajú pomoc len byliny, ale aj Všemohúci Boh, ktorý spolupôsobí. Napokon, všetko je v rukách Božích!

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička lipkavca na 1/4 litra vody. zaparí sa a krátko vylúhuje.
Čerstvá šťavaČerstvý lipkavec sa umyje a ešte vlhký sa odšťaví.
MasťČerstvá šťava sa pri izbovej teplote zmieša s maslom a odloží do chladničky.