Kyslička Obyčajná

Svojimi jasnozelenými trojpočetnými listami a drobnými bielymi kvetmi pokrýva pôdy našich listnatých a ihličnatých lesov a vytvára kobercovité porasty. Pohľad na ňu človeka mimoriadne potešuje. Pri zbieraní húb sa často zohnem po jej lístoček a zjem ho. Kvety zbieram v menšom množstve a pridávam ich do čajovej zmesi.

Kysličku nesušíme, používame ju v čerstvom stave. Táto rastlina odstraňuje pálenie záhy, ľahšie poruchy pečene a tráviacich ústrojov. Na tieto ťažkosti sa používa v studenom stave, pijú sa dve šálky denne. Pri žltačke, zápale obličiek, kožných vyrážkach a črevných parazitoch sa pijú dve šálky teplého čaju. V ľudovom liečiteľstve sa čerstvá šťava odporúča pri začínajúcej rakovine žalúdka, pri vnútorných i vonkajších rakovinových vredoch a nádoroch. Čerstvú šťavu získame odstavením na domácich odstredivkách (odšťavovačoch). Každú hodinu sa užije tri až päť kvapiek zriedených vo vode alebo v bylinnom čaji. Na vonkajšie rakovinové vredy sa natiera čerstvá šťava.

Pri takzvanej trasľavej obrne (Parkinsonova choroba) sa užíva každú hodinu tri až päť kvapiek šťavy v zápare z rebríčka a zvonka sa ňou masíruje chrbtica. Pri rakovine žalúdka, vredoch, nádoroch, ako aj pri Parkinsonovej chorobe sa zriedenie a dávkovanie musí svedomite dodržiavať.

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 polievková lyžica čerstvých listov sa zaparí 1/2 litrom vody, krátko sa vylúhuje.
Čerstvá šťavaListy sa umyjú a domácou odstredivkou (odšťavovačom) sa odšťavia.