Kostihoj Lekársky

Ľudový názov: čierny koreň, dobrý koreň, medunica, svalník čierny. Táto liečivá rastlina patrí k našim najlepším nenahraditeľným bylinám, ktoré nám príroda pripravila. Rastie na vlhkých lúkach, na okrajoch polí, vo vlhkých priekopách a pozdĺž potokov. Nájdeme ju aj pri plotoch a na rumoviskách. Kvitne po celé leto. Listy sú drsné a na čepeli kopijovité. Viacročný koreň je zvonka tmavohnedý až čierny, vnútri biely až žltý, hrubý ako palec, po rozrezaní veľmi hlienovitý, priam mazľavý a mastný. Pretože je dlhý, rastlina sa takmer nedá vyhubiť. Vykopávame ho včasne zjari úzkym rýľom. Čerstvé listy sa zbierajú počas kvitnutia.

Keďže kostihoj lekársky sa ľudovo nazýva čierny koreň, nemýľme si ho s hladomorom španielskym (ľudovo čierny koreň), ktorý sa pestuje v záhradách a používa ako korenina v kuchyni. Tinktúra z kostihoja lekárskeho, ktorú si ľahko pripravíme, skrýva v sebe obdivuhodnú silu. Chorí, ktorí dlhé roky užívali špeciálne prostriedky proti reumatizmu a kĺbovým opuchom a nevyliečili sa, pomôžu si veľmi rýchlo touto tinktúrou. Pani, ktorá už nemohla pohybovať pravým ramenom (ramenný kĺb bol takmer nepohyblivý a lekár konštatoval ochrnutie), začala si na moju radu natierať denne kĺb a pravé rameno touto tinktúrou. Deň po dni sledovala, ako sa jej bolesti strácajú. Dnes je kĺb úplne pohyblivý a pani môže bežne vykonávať domáce práce.
Ak sú bolesti spôsobené prepracovanosťou, vyvrtnutím, vykĺbením, alebo sú výsledkom porážky, cez noc pomôžu zaparené listy, priložené ako teplá kaša na ochrnuté končatiny.

Tetu môjho manžela zrazil na ceste motocyklista. Došla do nemocnice so zlomeninou stehenného kĺbu, tam jej ho spevnili klincom a po uzdravení ju prepustili domov. Po roku mali klinec vybrať. Keďže teta nemala žiadne bolesti a mohla opäť normálne chodiť, neprišla v danom termíne na predpísanú prehliadku. Zdalo sa, že všetko je v poriadku, kým sa jedného dňa nedostavili ukrutné bolesti. Nato jej lekári vybrali klinec a zistili hnisanie kostí. Injekcie síce bolesti načas otupili, no hnisanie kostí sa nevyliečilo. V takomto stave, ako kôpka nešťastia, prišla k nám na návštevu. Nepreháňam, keď tvrdím, že teplé obklady z múčky kostihoja lekárskeho pomohli za noc. Nasledujúci deň mohla teta bez bolestí sedieť a ležať. Keďže v obchode s liečivými rastlinami dostať len drobno nakrájané korene, predvídavá teta si ich vysušila na peci a potom zomlela v starom mlynčeku na kávu (môže poslúžiť aj mlynček na mak). Kašovité obklady prikladala tak dlho (recept pozri pod heslom Spôsob použitia), až celkom prestala cítiť bolesti.

Prikladanie tejto kaše pomôže aj pri kostných výrastkoch na rukách alebo nohách. Múčku kostihoja dostať už dnes v mnohých lekárňach. Obzvlášť by som chcela upozorniť na to, že obklady z kaše kostihoja prinesú úľavu aj pri ochrnutí chrbtice. Teplé obklady z kaše pomáhajú pri vredoch predkolenia, pri reumatických opuchoch, pri tvorbe tofov (chron. dna), pri nádoroch, bolestiach šije, pri fantómových bolestiach, dokonca aj pri zápale okostice. Z koreňa možno pripraviť čaj, ktorý používame vnútorne pri katare priedušiek, bolestiach tráviaceho traktu, krvácaní žalúdka a zápale pohrudnice. Denne sa po dúškoch pijú dve až štyri šálky. Pri žalúdočných vredoch sa odporúča čajová zmes zo 100 g kostihoja, 50 g nechtíka a 5 g stavikrvu vtáčieho (prípravu pozri pod heslom Spôsob použitia).

Chcela by som sa ešte zmieniť o tinktúre z kostihoja. Obkladmi z nej docielime najlepšie výsledky pri vonkajších i vnútorných ranách, pri poraneniach každého druhu, pomliaždeninách, pri vnútornom krvácaní a zlomeninách. Listy kostihoja sa používajú nielen na obklady, ale sa pridávajú aj do úplného kúpeľa pri reumatických bolestiach, dne, bolestiach kostí, pri poruchách prekrvenia v nohách, pri kŕčových žilách a na doliečovanie kostných zlomenín, pri ktorých sa používajú sedacie kúpele (vo vani). V niektorých krajoch sa listy kostihoja namáčajú do omeletového cesta a vyprážajú. Účinné látky tejto rastliny potom využíva celá rodina.

SPÔSOB POUŽITIA
Macerát z koreňov2 čajové lyžičky nadrobno nakrájaných koreňov sa macerujú cez noc v 1/4 litri studenej vody, ráno sa trošku prihrejú a scedia. Pije sa po dúškoch.
Čajová zmesVrchovatú čajovú lyžičku čajovej zmesi zaparíme 1/4 litrom vriacej vody, necháme tri minúty lúhovať. Pijú sa tri až štyri šálky denne po dúškoch.
Kašovité obkladyDobre vysušené korene jemne zomelieme. V šálke vriacej vody, do ktorej sme pridali niekoľko kvapiek jedlého oleja, rýchle vymiešame na kašu, natrieme na ľanové plátno a ešte teplé priložíme na choré miesto a obviažeme.
Listové obkladyČerstvé listy umyjeme, rozvaľkáme na tablici, priložíme na postihnuté miesto a obviažeme.
Listové obklady (zaparené)Listy kostihoja sa zaparia a teplé priložia.
Úplný kúpeľ500 g čerstvých alebo vysušených listov sa nechá stáť cez noc v 5 litroch studenej vody. Na druhý deň sa všetko zohreje na bod varu a tekutina sa prileje do vody vo vani (pozri heslo Úplný kúpeľ, Všeobecná časť).
Sedací kúpeľPripravuje sa ako úplný kúpeľ, no z 200 g listov
TinktúraKorene kostihoja sa umyjú, očistia kefkou, nadrobno pokrájajú a voľne sa naložia do fľaše až po hrdlo, zalejú sa ražnou pálenkou alebo ovocným liehom a postavia sa na slnečné miesto alebo do tepla. Lieh musí korene prekrývať.
Masť4 až 6 dobre umytých koreňov kostihoja sa jemne pokrája a krátko zapraží približne v 250 g čistej masti. Cez noc necháme postáť, nasledujúci deň prihrejeme, cez plátno precedíme a vylisujeme. Naplníme do malých čistých nádob a uschováme v chladničke. Kostihojovú masť používame namiesto kašovitých obkladov. Masť je nenahraditeľná pri liečbe poranení ľudí a zvierat.
Víno2 až 5 čerstvých, umytých koreňov jemne pokrájame a dáme na 5-6 týždňov do 1 litra prírodného bieleho vína. Vynikajúci prostriedok na pľúcne choroby