Kapsička Pastierska

Táto všade sa vyskytujúca, veľmi hodnotná liečivá rastlina sa všeobecne považuje za nepríjemnú burinu. Nájdeme ju pri cestách, na lúkach, úhoroch, násypoch, úbočiach, poliach a v zeleninových záhradách. Len čo niekto niekde navŕši hŕbu zeme – najmä pri stavbe domu – už tam, takmer cez noc, vyrastie kapsička. Ľudové názvy: kokoška, holduška, pastierska tobolka, taška. Prízemnú ružicu tvoria stopkaté gracovité alebo perovito strihané listy – podobne ako má púpavec jesenný. Rozkonárená stonka je až 40 cm vysoká. Čas kvitnutia: od marca do novembra. Kvetenstvo je strapec drobných bielych kvetov. Plody sú trojhranné (srdcovité) šešuľky, na hmat kožovité. Mimoriadne ich obľubujú sliepky.

Len čo zmizne sneh a prestane mrznúť, už sa objaví zelená, čerstvá kapsička. Zápar z kapsičky je veľmi účinný proti všetkým druhom krvácania, ako napríklad proti krvácaniu z nosa, žalúdka, čriev a proti nepravidelnému krvácaniu z maternice. Pri krvácaní z rán, ktoré sa nedá zastaviť, výborne pomôže zápar z kapsičky.
Pri silnom menštruačnom krvácaní treba 10 dní pred začiatkom menzesu denne piť dve šálky záparu z byliny, na jednu šálku použijeme kopcovitú čajovú lyžičku kapsičky. Tento zápar upravuje aj menštruáciu v čase puberty. V prechode môže každá žena piť štyri týždne denne dve šálky, potom tri týždne nepije nič a cyklus znova opakuje.

Pri krvácaní z hemoroidov (zlatá žila) aplikujeme malý výplach čriev, sedacie kúpele alebo výplachy teplým záparom kapsičky. Dojčiace matky, ktorým navierajú prsníky, môžu si na ne prikladať kapsičku, ktorú predtým zaparili nad sitom a teplú uložili medzi uteráky. Pri krvácaní z obličiek sa veľmi odporúča čajová zmes kapsičky a prasličky v rovnakom pomere. Pijú sa dve šálky čaju denne.
Kapsička – podobne ako imelo – sa odporúča najmä ako liečivá rastlina na vyrovnávanie krvného obehu, či už ide o vysoký, alebo nízky krvný tlak. Na rozdiel od imela, ktoré sa pripravuje maceráciou v studenej vode cez noc, z kapsičky sa robí len zápar. Denne sa užívajú dve šálky, a to až dovtedy, kým sa neupraví krvný tlak. Rovnako dobré liečivé účinky ako imelo má kapsička aj pri krvácaní z maternice. Zápar sa aj v tomto prípade pije len určitý čas.

Táto rastlina je významným pomocníkom pri všetkých vonkajších svalových ochoreniach. Je zaujímavé, že sa o tom nedočítame v dnešných knihách o liečivých rastlinách. Pred niekoľkými rokmi mi podaroval istý starší pán prekrásnu knihu o liečivých rastlinách s jedinečnými rytinami a kresbami. Ale ako sa to už stáva, keď je deň vyplnený od včasného rána do neskorého večera, prelistovala som si tú knihu iba raz. Jedného dňa, tak okolo polnoci, strhla som sa zo spánku, ako keby ma niekto jemne podrmal za plece. Hlavou mi prebehla myšlienka: „Už máš knižku pol roka, a ešte si si ju bližšie nepozrela!“ Ihneď som vstala z postele, vzala knihu a sadla som si pohodlne do obývačky. Do očí mi padlo niekoľko riadkov: „Ak nič nepomáha proti atrofii (chradnutiu) svalov, potom urob takto: Kapsičku drobne nakrájanú daj na 10 dní do žitnej pálenky a nechaj na slnku alebo pri peci, denne ju potom niekoľkokrát vtieraj do svalov a vypi štyri šálky čaju alchemilky.“ Akoby vtedy išlo len o to – v tom okamihu som si neuvedomila – že mám prečítať tých niekoľko riadkov, zatvorila som knihu, položila ju na svoje miesto a ľahla si do postele a zakrátko som zaspala. O pár dní mi telefonovali z Viedne: „Mohli by ste mi pomôcť? Mám 52 rokov, som zdravotná sestra a už dva roky som v predčasnom dôchodku. Pre chradnutie svalov som úplne bezmocná!“ Poradila som jej spomenutý recept a ona o tri týždne prišla za mnou do Grieskirchenu zdravá. Od nej som sa dozvedela, že v ten deň, keď som sa okolo polnoci zobudila, bola na púti Matky Božej v San Damiane v Taliansku. Keď jeden pán v autobuse na spiatočnej ceste videl jej bezmocnosť, upozornil ju na mňa. Po krátkom čase tá žena tak zosilnela, že mohla opäť vykonávať svoje povolanie.

Iný telefonát, tentoraz zo Štajerska, z Horného Rakúska, bol takýto: „Mám 62 rokov. Vlani mi ochabol zvierač, vyvrátil sa mi konečník a museli ma operovať. Tohto roku v jeseni sa mi to zopakovalo. Vo dne v noci mám neprestajné bolesti, ktoré od pupka postupujú na oba boky, akoby ma pílkou rezali. Lekári v nemocnici ma odmietli druhý raz operovať, nedá sa vraj už nič robiť.“ Hneď som pomyslela na kapsičku, ktorú nám dal Boh. Poradila som žene, aby denne pila štyri šálky alchemilky na upevnenie vnútorného svalstva, zvonka aby si vtierala tinktúru z kapsičky, z ktorej nech potom dá trikrát 10 kvapiek do čaju z alchemilky. Za tých 10 dní, kým sa pripravuje tinktúra z kapsičky, navrhla som jej obklady zo švédskych byliniek. Na moje nesmierne prekvapenie mi po nejakom čase žena zavolala, že všetky ťažkosti pominuli. Vyvrátenie konečníka sa úplne stratilo, svaly zvierača začali opäť normálne fungovať a bolesti v bokoch prestali už na druhý deň po užívaní bylín. Pretože ma telefonát načisto prekvapil a nezmohla som sa na slovo, o dva dni neskôr prišla žena ku mne, aby mi svoju radosť vyjadrila osobhe. Možno si teda len vzdychnúť: Hľa, ako pomáhajú rastliny z Božej lekárne! Kto je schopný takéhoto divu? Jedine Stvoriteľova milosť!

Istá pani z Dolného Rakúska neďaleko Karlsteinu píše: „Po jednej prednáške pýtala som si od vás radu ohľadom slabinovej prietrže. Bola asi 10 cm dlhá, 3 až 4 cm vysoká a široká. Kým som začala používať kapsičku, prikladala som si obklady zo švédskych byliniek. Potom som začala to miesto natierať tinktúrou z kapsičky a po šesť týždňov som denne vypila štyri šálky alchemilky. Pretože som sa ako žena pracujúca v poľnohospodárstve nemohla šetriť – bola žatva – nosila som pri práci elastické nohavičky. Po dvanástich dňoch už nebolo vidieť stopy po , ale ešte vždy som cítila bolesti. Aj tie sa však po dvoch mesiacoch stratili. Takto som si vyliečila slabinovú prietrž bez operácie.“

Nebohý šéflekár doktor Erich Rohling, predtým riaditeľ biologického sanatória v Mittenwalde pri Garmischi v Hornom Bavorsku, ktorý ma raz navštívil a čítal tento list, veľmi sa nad tým pozastavil. Bol totiž presvedčený, že z lekárskeho hľadiska sa slabinová prietrž dá vyliečiť iba operáciou. Keď sa vnútorne užívajú štyri šálky čaju z alchemilky denne a zvonka sa vtiera tinktúra z kapsičky, pomáha to pri obrátení maternice. (Vtieranie sa musí začať od pošvy a pokračovať cez podbrušie). Osobitne zdôrazňujem, že táto tinktúra musí byť z čerstvej kapsičky!

Závažné ochorenia svalov sa dajú vyliečiť rýchlo a isto len Čerstvými bylinami!

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a krátko vylúhuje.
Sedacie kúpelePozri Všeobecnú časť, Sedacie kúpele.
Parné obklady2 plné hrste kapsičky pastierskej, pokiaľ možno čerstvej, sa dajú do sita a držia sa vo vodnej pare. Zaparené byliny sa dajú na uterák a priložia na postihnuté miesto.
TinktúraČestvé byliny, listy, stonky s kvetmi a šešuľkami sa nadrobno pokrájajú, potom sa zalejú 38 až 40% ražným alebo ovocným liehom (byliny musia byť zaliate) a celé sa to nechá stáť 14 dní na slnečnom mieste alebo v teple.