Imelo Biele

Kto by nepoznal tento kríček? Pomocou prísavných koreňov vrastá do drevného pletiva hostiteľskej rastliny – jedle a borovice – a parazituje na nej. Je to taká skvelá liečivá rastlina, že si ju nevieme z nášho života ani odmyslieť. Na hostiteľskom strome vyrastá v guľovitom tvare. Vždyzelené listy sú kožovité, žltozelenej farby. Biely, sklovitý, vnútri slizovitý a lepkavý plod je pabobuľa. Vtáky rozširujú lepkavé semená tak, že ich zobákom zavrtávajú do haluze, alebo vylučujú nestrávené spolu s trusom. Tie nevyklíčia ani vo vode, ani v zemi, len na hostiteľskej rastline.

Ľudové názvy imelo, imola, jemelo, gemalo, omalo, bosorácky kotol nám napovedajú, že imelo bola prastará iečivá a čarodejná rastlina našich predkov, opradená tajomstvami. Druidi, keltskí kňazi, ju považovali za posvätnú rastlinu, všeliek, ktorý odstraňuje všetky neduhy. Kňazi odrezávali imelo počas sviatočných ceremónií zlatými nožmi a nožnicami. Starí zelinkári ho používali ako dôležitý a bezpečný liek proti epilepsii.
Tento prastarý liečivý prostriedok uznáva aj kneippovec doktor Bohn. Odporúča imelo v našich časoch pri chronických kŕčoch a hysterických záchvatoch.

Zbierame listy a malé vetvičky, ktoré sa pred sušením nadrobno porežú, no len od začiatku októbra do polovice decembra a v marci a apríli. V ostatných mesiacoch imelo nemá liečivú silu. Najväčšiu liečivú silu má imelo, ktoré hosťuje na duboch a topoľoch; no aj rastliny prezimujúce na jedliach, boroviciach a ovocných stromoch sú liečivé. Ešte jedna rada pri zbere: v marci a apríli imelo nemá plody, vtáky ich v zime vyzobali. Preto máme menej roboty pri rezaní listov a vetvičiek, lebo nemusíme oberať lepkavé plody, ktoré sú v októbri a decembri ešte na imele.

Ľudia sa ma neraz pýtajú, prečo tak chválim Imelo, keď je vlastne jedovaté. Imelo, teda listy a konáriky, nie sú vôbec jedovaté, no plody požité vnútorne sú otravné. Keď ich však rozmiešame s bravčovou masťou (pozri Spôsob použitia) a užívame zvonka ako masť pri omrzlinách, úspešne pomáhajú. Istá pani mala dlhé roky omrznutý nos, v zime sa neodvážila vyjsť z domu. Bolesti sa jej z roka na rok stupňovali. Poradila som jej, aby si cez noc priložila na nos čerstvú kašu z plodov imela. Znie to neuveriteľne, no uisťujem vás, že nos bol o niekoľko dní zahojený.

Keďže imelo má najlepší vplyv na celkovú funkciu žliaz, uprednostňuje sa ako výborný prostriedok na povzbudenie látkovej výmeny. Súčasne tak dobre vplýva na brušnú slinivku, že po dlhodobej čajovej kúre sa celkom stratí príčina vzniku cukrovky. Ľudia, ktorí trpia na chronické poruchy látkovej výmeny, by mali skúsiť aspoň pol roka pravidelne piť imelový čaj. Imelo evidentne pôsobí aj vtedy, keď je narušená hormonálna funkcia. V tomto prípade treba piť najmenej dve šálky denne, a to ráno a večer. Imelo výnimočne pôsobí aj proti vápenateniu ciev, mimoriadne sa odporúča pri porážke, ktorá by vôbec nemusela nastať, keby sa bol pravidelne pil imelový čaj. Keď už však niekto porážku dostal, nech pije počas šiestich týždňov denne tri šálky, tri týždne dve šálky a dva týždne jednu šálku imelového čaju, a to prvú šálku pred raňajkami a po nich, druhú šálku pred obedom a po ňom a tretiu pred večerou a po nej, vždy po pol šálke. Imelo sa používa aj ako prostriedok zastavujúci krvácanie. Keď vtiahneme do nosa studený imelový čaj, zastaví nám krvácanie, pomáha aj pri krvácaní z pľúc či z čriev; pôsobí aj pri týfuse a úplavici. Imelo je uznávaný prostriedok mimoriadne pôsobiaci na srdce a krvný obeh. Pri ťažkých poruchách krvného obehu treba vždy odporučiť imelo. Táto rastlina normalizuje fungovanie celého tela, zdá sa nám nepredstaviteľné, že vysoký tlak znižuje a nízky dvíha. Tým sa nepokojné srdce utíši a činnosť srdca zlepší. Zmiznú všetky sprievodné znaky súvisiace s narušeným krvným tlakom, ako sú návaly krvi do hlavy, pocity závratu, šelest v ušiach a poruchy zraku. Imelo pôsobí súčasne proti všetkým chorobám srdca, takže možno právom povedať, že je nevyhnutným prostriedkom pri liečení porúch srdca a krvného obehu. Náš dnešný uponáhľaný život, ktorý kladie na človeka veľké požiadavky a navidomoči ho časovo zaťažuje, potrebuje takýchto ozajstných pomocníkov.

Mnohé listy, ktoré som dostala, tlmočia vďaku za imelo, ktoré odstránilo ich pisateľom v krátkom čase ťažkosti s vysokým krvným tlakom, poruchy krvného obehu, únavu, poruchy srdca, teda aj poruchy srdcového rytmu, závraty a nechuť do práce. Ľudia sa začali cítiť dobre a mali opäť radosť z práce. Tri šálky imelového čaju denne (pripraveného maceráciou), užívané po dúškoch, normalizujú činnosť srdca a krvný tlak, a tým zaručujú vyšší pracovný výkon. Určite treba aspoň raz za rok absolvovať šesťtýždňovú imelovú kúru: tri týždne pijeme denne tri šálky, dva týždne dve šálky a týždeň jednu šálku. Krvný obeh a krvný tlak sa upravia. Aby sme si naďalej udržali dobrý konštantný stav, treba po celý rok piť jednu šálku imelového macerátu denne.

Istý človek z mohučského kraja roky trpel na nízky tlak, niektoré dni tak veľmi, že ako mlynár nemohol vykonávať svoju prácu. Ponavštevoval význačných lekárov nielen v Nemecku, ale aj vo Švajčiarsku, no márne. K môjmu tvrdeniu, že imelo pôsobí na nízky aj vysoký krvný tlak, sa postavil skepticky. Bolo to práve v apríli, imelo ešte malo svoju liečivú silu, dalo sa zbierať. O niekoľko mesiacov neskôr, keď som prednášala v mestečku v Hornom Rakúsku, sedel náš mlynár v prvom rade a oboznamoval všetkých s tým, aký mal nízky krvný tlak a ako mu ho imelo celkom normalizovalo.

Po imele môžu siahnuť aj ženy. Normalizovaný krvný tlak pôsobí priaznivo na poruchy maternice a menštruácie, predovšetkým silné mesačné krvácanie, ako aj krvácanie šestonedieľky. Pri ťažkostiach v prechode sprevádzaných búšením srdca a zrýchlením tepu, návalmi krvi do hlavy, pocitmi strachu a ťažkosťami s dýchaním možno niekoľko rokov sústavne piť tento čaj. Ťažkosti sa úplne stratia a žena nemá pocit, že je v prechode. Čerstvá šťava z imela odstráni neplodnosť ženy. Imelo treba dobre vymyť a ešte za vlhka odšťaviť v odšťavovači. Užíva sa po 25 kvapiek, zamiešaných do trošky vody. Pije sa pol hodiny pred raňajkami a večer pred spaním. Imelové kvapky dostať v lekárni (v Rakúsku, pozn. prekl.).

Pred nejakým časom dostala sa do tlače správa z Londýna, že tri od seba nezávislé výskumné skupiny zistili, že vysoké percento žien nad 50 rokov dostalo rakovinu prsníkov, keď dlhší čas užívali lieky na zníženie vysokého krvného tlaku. Načo podstupovať také riziko, keď tu predsa máme naše vynikajúce imelo. V súčasnosti sa imelo začalo používať v medicíne preventívne i priamo proti rakovine. Skúsenosti poukazujú na to, že liečivé rastliny prečisťujú telo a odstraňujú z neho chorobné látky. Obráťte sa aj vy na týchto pomocníkov, aby ste mali pevné a stále zdravie.

 

SPÔSOB POUŽITIA
MacerátPripravuje sa za studena. Jedna vrchovatá čajová lyžička imela sa dá cez noc do 1/4 litra studenej vody, ráno sa trošku prihreje a scedí. Ak potrebujeme na deň väčšie množstvo, dáme výluh do termosky vypláchnutej horúcou vodou, alebo macerát prihrejeme vo vodnom kúpeli.
TinktúraHotové imelové kvapky dostať v lekárni (v Rakúsku, pozn. prekl.).
Čerstvá šťavaČerstvé listy a konáriky umyjeme a ešte vlhké odšťavíme v odšťavovači
Príprava mastiČerstvé biele plody (pabobule) imela zmiešame za studena s bravčovou masťou (používa sa na omrzliny).