Hluchavka Biela, Hluchavník Žltý

Ľudový názov: medulka, mŕtva žihľava, hluchá pŕhľava.
Rastie vo vlhkých lesoch, v priekopách, krovinách, pri plotoch a v húštinách, na násypoch, tienistých vlhkých miestach a všade tam, kde rastie pŕhľava. Kvitne v apríli a máji, v horských oblastiach aj neskôr. Z plazivého podzemku vyrastá priama alebo vystúpavá štvorhranná až 50 cm vysoká stonka s protistojnými listami, kvety sú sediace a vyrastajú po 6 až 10 v pazuchách horných listov. Zbierame listy a kvety.

Takisto ako hluchavník žltý, aj hluchavka biela je liečivá – je to jedna z najlepších liečivých rastlín. Kvitne od mája do októbra ako burina pri cestách, na rumoviskách i železničných násypoch. Zbierame listy, no najmä kvety. Čaj z nich, ak sa pijú dve šálky denne, pomáha pri ťažkostiach podbrušia a pri menštruácii. Prečisťuje tiež krv, odstraňuje nespavosť z nervozity a je veľmi účinným liečivým prostriedkom pri rozličných ženských chorobách. Najmä ženy s trvale chorľavým podbruším a mladé dievčatá by mali piť tento zápar.

Kvety a listy hluchavníka žltého sa používajú pri podobných ťažkostiach, najmä pri zlom vylučovaní moču, bolestiach a pálení pri močení, pri ťažkom ochorení obličiek a pri srdcovej vodnatieľke. Kvety sa používajú pri poruchách trávenia, pri škrofulóze a kožných vyrážkach. V takýchto prípadoch sa pije dopoludnia šálka čaju. Pri vredoch a kŕčových žilách si pomáhame obkladmi zo záparu.

Hluchavník žltý sa odporúča starým ľuďom pri ochrnutí močového mechúra, ďalej pri prechladnutí mechúra a pri zápale obličiek. Sedací kúpeľ s macerátom z tejto rastliny pôsobí veľmi blahodarne.
Pri nevyliečiteľnom zvrašťovaní obličiek, prevodnení obličiek a pri dialýze obličiek veľmi priaznivo pôsobí užívanie zmesi hluchavníka žltého, lipkavca a zlatobyle v rovnakom pomere. Ak niet hluchavníka žltého, môže sa použiť hluchavka biela.

 

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Zaparí sa a nechá krátko vylúhovať.
Obklady3 vrchovaté čajové lyžičky na 1/2 litra vody. Zaparíme a krátko vylúhujeme. Navlhčíme plátno záparom a prikladáme teplý obklad.
Sedací kúpeľPozri Všeobecnú časť, Sedací kúpeľ (používa sa celá rastlina).
Čajová zmesHluchavník žltý, lipkavec a zlatobyľ zmiešame v rovnakom pomere. Použijeme 1 vrchovatú čajovú lyžičku tejto zmesi na 1/4 litra vody, zaparíme.