Dúška Materina, Dúška Tymianová

Rastie na slnečných stráňách, návršiach, v redších okrajoch lesa a na menších mraveniskách na lúkach. Obzvlášť obľubuje teplé skalnaté plochy a pasienky, kde silnejšie vyžaruje pôdne teplo.
Za poludňajšej páľavy sa z pestrofialových kvetných vankúšikov šíri aromatická vôňa a vábi hmyz a včely. Náklonnosť a láska k materinej dúške sa vo mne prebudili už v detstve.
Dúšku tymianovú (tymian) k nám priniesli v 11. storočí z oblasti Stredomoria a jej kultivované a znova splanené druhy nachádzame v záhradách. Na rozdiel od dúšky materinej je až 50 cm vysoká. Účinky však majú obe podobné.

Dúška tymianová je známa už od staroveku. Až do našich čias sa traduje: ,,Tymian je predovšetkým ostrý a pálivý. Upravuje odtok moču a menštruáciu, pomáha pri potratoch a pri pôrode urýchľuje normálny výstup dieťaťa z tela matky. Z neho pripravený čaj čistí jemné vnútorné časti tela.“ Abatiša Hildegarda z Bingenu hovorí, že tymian je liek proti malomocenstvu, proti ochrnutiu a nervovým chorobám. Kto ráno vypije šálku tymianového čaju miesto kávy, čoskoro na sebe zbadá liečivé účinky: duševnú sviežosť, dobrý pocit v žalúdku, rána bez kašľa a celkový pocit blaha.

Dúška materina, rumanček a rebríček sa zbierajú za slnečného počasia a vysušené sa prikladajú vo vankúšikoch na neuralgické bolestivé miesta na tvári. Súčasne sa pije čaj z týchto byliniek. Pomáha to pri takýchto nervových ťažkostiach. Ak sa pritom objavia kŕče, prikladáme aj vankúšik z plavúňa. Istý 79 ročný roľník trpel už dvadsaťsedem rokov ťažkými neuralgickými bolesťami tváre (trojklanného nervu). Mal už za sebou niekoľko operácií. Chorobu si privolal, keď raz, idúc z poľa domov, celkom premokol a hneď ho kamsi odvolali. Nemal čas prezliecť si Šaty. V posledných mesiacoch choroby mal veľké bolesti a ústa mu vykrivilo až k uchu. Spočiatku nastalo isté zlepšenie, keď si prikladal obklady zo švédskych bylín. No až keď si začal prikladať obklady z uvedených rastlín, nazbieraných za slnečného počasia, nastal rýchly obrat. Ešte aj potom, keď zmizli nervové bolesti tváre, píjaval čaj z týchto rastlín.

Moje štvorročné dieťa sa nemohlo zotaviť z týfusu. Dva roky sme skúšali všetko možné, no bez výsledku. Po jednom jedinom 20-minútovom kúpeli z dúšky, ktorý mi poradili, zdvihlo sa z vane celkom iné dieťa. Ako keby niekto stlačil gombík, všetka choroba z neho spadla ako závoj a ono začalo od toho dňa prekvitať. Dúška sa zbiera v kvete za slnečného počasia od júna do augusta; najúčinnejšia je, keď sa trhá za poludňajšieho sinka. Kvety môžeme naložiť až po hrdlo do fľaše, zalejeme ich olejom a necháme stáť 10 dní, alebo z nich urobíme sirup. Olej sa používa pri obrne, pri porážke, skleróze multiplex, atrofii(chradnutí) svalov, reumatizme a vykĺbení.

Vnútorne sa dúška odporúča pri žalúdočných a menštruačných kŕčoch, ako aj pri kŕčoch v podbruší. Denne treba vypiť dve šálky. Vysušené kvety a stonky nazbierané za slnečného počasia prikladáme vo vankúšikoch na kŕčmi postihnuté miesta. Pred spánkom sa tieto vankúšiky nahrejú v panvici a priložia sa na žalúdok alebo na podbrušie. Bylinné vankúšiky sa odporúčajú aj pri opuchlinách a pomliaždeninách, rovnako ako pri zastaranej reume.

V zmesi so skorocelom kopijovitým je dúška starým osvedčeným liečivým prostriedkom pri ochorení dýchacích ciest, ťažkom zahlienení priedušiek a pri prieduškovej astme. Do šálky dáme ošúpané koliesko citrónu a 1 čajovú lyžičku zmesi dúšky so skorocelom, potom zaparíme a pol minúty lúhujeme. Čaj sa má piť horúci po dúškoch. Treba ho pripraviť štyri až päť ráz denne čerstvý. Pri nebezpečenstve zápalu pľúc sa tento čaj pije každú hodinu po jednom dúšku, na to sa nesmie zabudnúť. Šťastie, že na dúšku ešte mnohé matky nezabudli. Treba však mať na pamäti, že podávanie nápoja priamo z chladničky môže deťom zapríčiniť chronický zápal priedušiek, ktorý neskôr môže prejsť do emfyzému (zdurenia) s veľmi ťažkým záduchom. Dúškovou tinktúrou sa natierajú končatiny slabo vyvinutým deťom, no aj chorým na sklerózu multiplex sa vtiera dúšková tinktúra.

Koľko bolestí a trápenia by si ušetrili mnohé rodiny, keby chorému dieťaťu pomáhali dúškou, buď vo forme čaju, alebo prísadou do kúpeľa. Veľa nepokojných alebo nervóznych detí našlo pokojný spánok už po jednom takomto kúpeli. Ale aj nervózni a podráždení ľudia, postihnutí depresiami, sa cítia po týchto kúpeľoch čoskoro zdraví.
Netreba zabúdať, že dúška sa odporúča ako prostriedok proti opilstvu. Plnú hrsť dúšky zalejeme litrom vriacej vody, zakryjeme a dve minúty lúhujeme. Čaj naplníme do termosky a dávame piť alkoholikovi každú štvrťhodinu po jednej polievkovej lyžici. Dostaví sa nevoľnosť, vracanie, silné preháňanie a močenie, potenie, no popri tom aj veľká chuť do jedla a smäd. Pri recidívach, ktorým sa spočiatku nevyhneme, no neskôr sú čoraz zriedkavejšie, treba liečebnú kúru opakovať.
Dúšku treba odporúčať aj pri epileptických záchvatoch. Dve šálky denne sa užívajú nielen pri záchvatoch, ale po celý rok ako čajová kúra trvajúca dva až tri týždne s desaťdennou prestávkou.

Obdivuhodný a prospešný je dúškový sirup. Podáva sa pred jedlom pri prechladnutí.

SPÔSOB POUŽITIA
Zápar1 vrchovatá čajová lyžička bylín sa zaparí 1/4 litrom vriacej vody, krátko sa vylúhuje.
Prísada do kúpeľaNa úplný kúpeľ 200 g bylín.
TinktúraFľaša sa voľne až po hrdlo naplní za slnečného poludnia natrhanými kvetmi, tie sa zalejú 38 – 40% ražným alebo ovocným liehom a nechajú 14 dní stáť na slnečnom mieste.
OlejZa slnečného poludnia natrhané kvety sa voľne dajú do fľaše a zalejú sa za studena lisovaným olejom tak, že olej je na dva prsty nad kvetmi. Necháme 14 dní stáť na slnečnom mieste alebo v teple.
Bylinné vankúšikyBylinami naplníme vankúšiky a zašijeme.
SirupZa slnečného počasia nazbierané kvety a stonky sa navlhčenými rukami naložia do pohára. Prevrstvia sa cukrom a silne natlačia. Všetko sa nechá tri týždne stáť na slnečnom mieste. Po scedení treba cukrom presýtené stonky a kvety opláchnuť vodou a vodu priliať do sirupu. Sirup sa pomaly zahusťuje na elektrickom sporáku, no nesmie vrieť. Sirup nemá byť prihustý, preto ho treba raz alebo dva razy vychladiť, aby sme si overili správnu hustotu.